Liderzy biznesu doradcami rządu

W kraju tworzone są pierwsze plany naprawy gospodarki po zakończeniu epidemii koronawirusa, a przyznać trzeba, że świat polityki tym razem nie będzie sam próbował naprawić ekonomii wyspy i zwróci się o pomoc do liderów biznesu.

Zaproponowano, aby powstała specjalna grupa doradcza, a ta ma współpracować z rządem w kwestii odbudowy gospodarki, która po okresie blokady kraju, została w poważny sposób zdestabilizowania. Wiadomo już, o czym mówił wcześniej wicepremier Simon Coveney, że kraj potrzebował będzie wsparcia finansowego z zewnątrz, ale potrzeba będzie także odpowiednich działań, by przywrócić gospodarkę kraju do normalności.

Dlatego właśnie powstanie ekspercka grupa doradcza, wspomagać będzie kolejny rząd w działaniach na rzecz doprowadzenia ekonomii Irlandii do stanu sprzed epidemii koronawirusa, a i wzmocnić ją na tyle, by stała się odporna na różne wstrząsy ekonomiczne.

W grupie doradczej zasiadać będą więc politycy, ale co ważniejsze, eksperci z zakresu ekonomii, polityki gospodarczej, rozwoju oraz liderzy irlandzkiego biznesu i doradcy branżowi, którzy na co dzień mają bezpośredni kontakt z problemami gospodarczymi. Ciało wskazywać będzie kierunki rozwoju kraju, proponować możliwe rozwiązania oraz nadawać ton przyszłym działaniom ekonomicznym władz krajowych.  

Co ważne, utworzenie takiej grupy doradczej zaproponowali politycy, co może wskazywać, że nie do końca wiedzą, jak postępować po okresie pandemii, a może nawet uznali, iż sami, nie poradzą sobie z wyzwaniami, jakie stanęły przed zmierzającą ku upadkowi irlandzkiej gospodarce.

Niezależnie od motywacji politycznej i ocen liderów partyjnych, przyznać należy, iż to dobra inicjatywa, gdyż daje nadzieję, że gospodarką wyspy zajmą się fachowcy, a nie politycy, których nazwać można teoretykami gospodarki.

Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail/Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij...
Jeszcze dwa tygodnie
Rząd będzie kupowa
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish