Lewica Razem za powrotem szklanych butelek i opodatkowaniem plastikowych opakowań

Za powrotem szklanych butelek i opodatkowaniem produkowanych przez wielkie firmy milionów ton plastikowych opakowań opowiedzieli się w piątek kandydaci Lewicy Razem do PE Adrian Zandberg i Paulina Matysiak. Zaproponowali m.in. wprowadzenie unijnego podatku od produkcji plastiku.

Podczas konferencji prasowej przed Sejmem Zandberg przypomniał, że szklane butelki, jako opakowania zwrotne, doskonale sprawdzały się przed 1989 r. w PRL i przekonywał, że trzeba do nich powrócić. Natomiast korporacje powinny być zdaniem Lewicy Razem obciążone podatkami za wykorzystywane w produkcji i handlu opakowania plastikowe.

„W najbliższej kadencji Parlamentu Europejskiego chcemy doprowadzić do nałożenia na korporacje i wielkich producentów obowiązku dostarczania napojów w szklanych opakowaniach” – oświadczył Zandberg.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Jak podkreślił na świecie wyprodukowano „miliardy ton plastiku, a co minutę kolejny miliony plastikowych opakowań opuszczają linie produkcyjne”. „Gdybyśmy z tego plastiku chcieli zbudować wieże Eiffla, to można by zbudować nie jedną, nie tysiąc, ale dziewięć milionów takich wież!” – mówił. Podkreślił, że UE ma narzędzia, żeby z tym skończyć.

Liderka kujawskiej listy kandydatów Lewicy Razem do PE Paulina Matysiak dodała, że tylko rozwiązania na poziomie europejskich mogą doprowadzić do skutecznej walki z zalewem plastikowych opakowań.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

„Idziemy do Parlamentu Europejskiego z konkretnymi rozwiązaniami, a sztandarowym rozwiązaniem jest unijny podatek od produkcji plastiku” – powiedziała.

Kandydatka zwróciła uwagę, że teraz sankcjami za „za plastik” obciążane są kraje, które nie wywiązują się należycie z obowiązku recyklingu. „My chcemy, żeby obciążone zostały firmy, które ten plastik produkują. To od tych firm zależy, ile tych opakowań trafia na rynek i do konsumentów” – zaznaczyła.

Matysiak dodała, że Lewica Razem jest także za wprowadzeniem europejskiego, zintegrowanego systemu zarządzania śmieciami, a także wprowadzeniem zakazu prowadzenia tzw. otwartych wysypisk śmieci, zmniejszeniem eksportu odpadów.

„Wprowadzimy także i będziemy wspierać badania nad nowymi metodami recyklingu oraz nad materiałami biodegradowalnymi” – zadeklarowała Matysiak.

Zapewniła, że Lewica Razem chce walczyć także z zanieczyszczaniem gleby metalami ciężkimi, zanieczyszczeniom związanym z farmaceutykami, przez co – jak zauważyła – „powstają nowe, lekoodporne zarazki”. Lewica chce także powstrzymać dalsze zabijanie organizmów wodnych mikroplastikiem.

„Unia Europejska musi wziąć w karby wielkie korporacje i narzucić im zasady, które spowodują, że zdroworozsądkowe rozwiązania, takie jak na przykład szklane opakowania wielorazowego użytku, wrócą do naszych sklepów” – podkreślił lider Lewicy Razem. 

DlaHandlu.pl>>>

Podziel się:

Zapraszamy na Noc Mu
Studio Dublin – 17
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn