Letnie podróże będą możliwe po otrzymaniu szczepionki?

Jedna z ostatnich wypowiedzi dr. Tony’ego Holohana, stała się impulsem do szerokiej debaty, a wszyscy od linii lotniczych po biura turystyczne i polityków, komentują słowa naczelnego lekarza kraju.

Większość przekonuje, że to opinia, która idzie zbyt daleko i nie wiadomo, co będzie za kilka miesięcy, ale w sukurs Holohanowi, przychodzi część środowiska medycznego. O ile przewoźnicy lotniczy i właściciele biur turystycznych mówią, że pełna blokada podróży zagranicznych, nie powinna mieć latem miejsca i osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki, powinny otrzymać prawo podróżowania, to w tym kierunku nie chce podążać NPHET i niektórzy z ekspertów ds. zdrowia publicznego.

Taką opinię wyraził m.in. profesor Anthony Staines z Dublin City University, który jest specjalistą w dziedzinie systemów zdrowia publicznego, a stwierdził, że podróże międzynarodowe możliwe będą w przypadku, kiedy znacznie zwiększy się ilość osób zaszczepionych.

Wg profesora, jeżeli do połowy lata w kraju uda się zaszczepić ok. 80% populacji, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby uwolnić podróże. Wcześniej, Irlandia będzie miała do pokonania wiele problemów, w tym ten z ilością dostępnych szczepionek, ale nie wydaje się, aby w krótkim czasie te pojawiły się na wyspie odpowiednie ilości. Profesor Staines nie jest też pewien, czy Irlandia osiągnie swój cel szczepień w założonym terminie, ponieważ obserwowane obecnie problemy z zaopatrzeniem w szczepionki, mogą przeciągać się przez kilka miesięcy.

Specjalista dał też sygnał, co może być początkiem rozważań w rządzie, iż należałoby się zastanowić, czy osoby zaszczepione w pierwszych turach, nie powinny mieć jednak możliwości podróżowania zagranicznego, ale pod pewnymi warunkami. W tym zakresie chodzi o system oznaczeń poszczególnych państw kolorami, więc wakacyjne podróże do miejsc, które oznaczone są na zielono i pomarańczowo.

W kwestii szczepień krajowych profesor Anthony Staines powiedział:

– Wprowadzamy nasze szczepienia w dobrym tempie. Program szczepień idzie dobrze, a my zajmujemy czołowe miejsce w Europie, ale problemem będą dostawy.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Poland, France in ta
Oczekiwania rządu,
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian