Lepiej z obecną koalicją, niż z Sinn Féin

Sunday Independent i Ireland Thinks zapytały mieszkańców Szmaragdowej Wyspy, jakie jest ich zdanie w zakresie sprawowania władzy, a wyniki, mogą zaskoczyć wiele osób.

Istotne jest, że na czele sondaży wciąż pozostaje Sinn Féin, które ma 33% poparcia społecznego, a na drugiej pozycji znalazło się Fine Gael, które chce popierać 23% badanych. Kolejną partią w rankingu stała się Fianna Fáil z poparciem społecznym na poziomie 19%, a następnie miejsca zajmują Socjaldemokraci i Partia Pracy po 4%, Partia Zielonych 3%, Solidarność PBP 3%, Aontú 2% i niezależni 9%.

To wg gazety ma wskazywać, że społeczeństwo Irlandii, popiera obecną koalicję rządzącą, więc nie do końca, chciałoby oddać ster władzy Sinn Féin, gdyż jakoby 38% stwierdza, iż koalicja Fianna Fáil/Fine Gael/Green Party, powinna nadal rządzić w Irlandii, a 34% uważa, że władzę powinno przejąć Sinn Féin, które wejdzie do rządu we współpracy i innymi ugrupowaniami, w tym Zielonymi, Partią Pracy, Socjaldemokracją oraz/lub innymi partiami lewicującymi.

Niskie, bo zaledwie 10 proc. jest poparcie dla koalicji Sinn Féin – Fianna Fáil, jak i niskie jest poparcie dla współpracy rządowej w mariażu Sinn Féin – Fine Gael, które kształtuje się na poziomie zaledwie 3%. 16% odpowiedziało, że nie wie, jak powinna wyglądać taka koalicja.

W ocenach dotyczących polityków nie ma specjalnego zaskoczenia, bo w punktacji od 1 do 10, przewodzi Mary Lou McDonald i oceniono ją na 4,1 punktu, następnym stał się Micheál Martin z punktacją 3,9, a Leo Varadkar otrzymał 3,8 punktu. Bardziej niż popularny jest natomiast naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan, który otrzymał 5,5 punktu na 10 możliwych.

Respondenci wskazali też, że na stanowisku ministra finansów powinien pozostać Paschal Donohoe i taką opinię wyraziło 40% udzielających odpowiedzi, a preferowanym ministrem finansów z Sinn Féin, jest Pearse Doherty, który cieszy się zaufaniem 36% badanych. Michael McGrath, nie cieszy się popularnością, jako minister ds. wydatków publicznych i reform, gdyż tylko 15% chce jego pozostania na stanowisku. Dobrze oceniono na ministerialnym polu szefową resortu sprawiedliwości Helen McEntee, której kibicuje 41% odpowiadających, a ministrem sprawiedliwości z Sinn Féin, mógłby zostać Martin Kenny, którego na ten urząd wspiera 21% badanych. Jim O’Callaghan z „FF” ma 17% poparcia. Lepszym ministrem mieszkalnictwa miałby być Eoin Ó Broin z Sinn Féin, którego na tej funkcji widzi 44% osób odpowiadających na pytania Sunday Independent, natomiast obecny minister, czyli Darragh O’Brien, ma 33% zwolenników.

Mieszkańcy Irlandii odpowiedzieli też na pytanie, co najbardziej obecnie ich niepokoi, a w odpowiedziach na plan pierwszy wysunęły się kwestie związane z mieszkalnictwem 44%, opieka zdrowotna 33%, koszty życia 28%, Covid 27% i zmiany klimatyczne 15%.

Badanie przeprowadzone zostało na reprezentatywnej grupie 1369 dorosłych mieszkańców kraju, natomiast margines błędu statystycznego wynosi 2,7%.

*

O ile miałbym wyrazić swoją opinię, to musiałbym stwierdzić, że badanie w dużej części jest tendencyjne i część wyników jest przez gazetę nadinterpretowana.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
73% respondentów, n
Rząd obawia się pa
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська