Leo Varadkar zapewnia o przedłużeniu płatności Covid-19

Premier Leo Varadkar powiedział dzisiaj w Dáil, że nikt z otrzymujących zasiłek pandemiczny nie musi się zamartwiać, bo płatność tego zasiłku będzie przedłużona i nie zakończy się zgodnie ze wcześniejszymi założeniami.

Podczas posiedzenia niższej izby irlandzkiego parlamentu padły pytania, które skierowano bezpośrednio do premiera Leo Varadkara, a ten w odpowiedzi zapewnił posłów, że płatność dotycząca wypłat zasiłków pandemicznych, zostanie wydłużona. Premier potwierdził, że nikt z pandemicznych bezrobotnych nie musi się więc obawiać, iż po 8 czerwca zostanie bez środków do życia.

Premier poinformował również posłów, że decyzja nie została jeszcze podjęta formalnie, a należy się jej spodziewać w przyszłym tygodniu.

Premier nie mógł jeszcze odpowiedzieć na kolejne pytanie, a to dotyczyło okresu, na jaki przedłużona zostanie płatność, ponieważ prace toczą się obecnie w Ministerstwie Finansów oraz Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Premier nie odpowiedział też na pytanie, w jaki sposób rozwiązany zostanie problem pracowników, którzy wcześniej zatrudnieni byli na część etatu, więc otrzymują wyższy zasiłek, niż wynosiły ich pobory w styczniu i lutym tego roku. Leo Varadkar stwierdził, iż jest kilka propozycji, a najbardziej prawdopodobnymi są obniżenie tym osobom zasiłku do standardowej wysokości zasiłku dla poszukujących pracy lub wyliczonego ze średniej zarobków.

Opozycja chciała też, aby przed przekazaniem dodatkowego finansowania Departamentowi Ochrony Socjalnej, posłowie otrzymali szczegółowe informacje na ten temat, a zatwierdzili je dopiero po dogłębnej analizie kosztów.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Oireachtas TV

Polska-IE: Udostępnij...
Klienci Ryanair otrz
Na żywo: Wystrzelen
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish