Lekarze pobierają opłaty za bezpłatne konsultacje?

Wytyczne Departamentu Zdrowia są jasne i mówią, że konsultacja lekarza GP, w zakresie Covid-19, jest bezpłatna.

To jednak przestało się chyba podobać niektórym lekarzom pierwszego kontaktu, gdyż do Zarządu Służby Zdrowia, jak i do samego Ministerstwa Zdrowia docierają sygnały, iż, na szczęście niewielka ilość lekarzy rodzinnych, za takie pobiera opłaty. Sprawa jest obecnie badana przez odpowiednią komórkę HSE, a nie można jeszcze przesądzać o winie, ponieważ z pierwszych doniesień wynika, że pacjenci, mogą błędnie interpretować, podobnie, jak dzieje się to w przypadku lekarzy GP, konsultacje medyczne.

Do lekarzy zgłaszają się więc pacjenci np. z katarem, który jest jednym z objawów Covid-19, ale po przeprowadzeniu rozmowy z pacjentem, przypadłość, nie jest kwalifikowana, jako przypadek koronawirusa, więc konsultacja dla chorego jest płatna.

Tak stało się w przypadku Pogotowia Lekarskiego „KDoc” w Kildare i West Wicklow, które miało obciążyć niektórych pacjentów opłatami za konsultacje telefoniczne w ostatni weekend.

Z aktualnych informacji nie wynika, by to lekarze popełnili błąd, chociaż nadal nie można tego wykluczyć. Wydaje się jednak, że jest w kraju grupa osób, które pod koronawirusa chcą podciągnąć również inne dolegliwości, bo konsultację telefoniczną rozpoczynają od przedstawienia objawów grypopodobnych, więc potencjalnego zakażenia wirusem SARS-CoV-2, by następnie przejść do sedna sprawy, i powiedzieć, o np. dolegliwościach wątrobowych lub bolącej nodze.

Wszystkie przypadki, jakie zgłoszone zostały HSE, zostaną szczegółowo przeanalizowane i na tej podstawie, powstanie raport, w którym wyjaśni się, czy lekarze GP bezprawnie pobrali opłatę za konsultację, czy może w tych przypadkach mieli do tego prawo.

Bogdan Feręc

Źr: HSE/The Times

Polska-IE: Udostępnij
Chcą nałożyć wys
Ważność praw jazd