Lek dla bydła może być skuteczny w walce z koronawirusem

W 2015 roku, dziś 89-letni profesor William Campbell pochodzący z Ramelton w hrabstwie Donegal, otrzymał nagrodę Nobla, za opracowanie pewnego leku.

Nagrodę przyznano w dziedzinie medycyny i fizjologii, a była konsekwencję opracowania leku Vermectin, który jest obecnie powszechnie stosowany w leczeniu zakażeń pasożytniczych u koni, bydła i owiec. Co ważne, lek stosowany jest także u ludzi, np. w przypadkach wszawicy i podobnych infekcji pasożytniczych, a znany jest na niemal całym świecie.

Okazało się jednak, że lek może pomóc w leczeniu zakażeń wirusem Covid-19, więc uznano, iż powinien zostać przetestowany w tym kierunku. Lek przejdzie w najbliższym czasie badania kliniczne, a seria testów, jakie mają być wykonane, wykaże, czy na jego podstawie, można przygotować skuteczny medykament do leczenia osób zakażonych koronawirusem.

Jak podkreślają irlandzcy naukowcy, Vermectin, który może być stosowany u zwierząt i ludzi, dla obu grup różni się jedynie stężeniem substancji aktywnych, więc w leczeniu bydła, stosowane są znacznie wyższe dawki.

Nawiasem mówiąc, ludzkość łapie się chyba każdej możliwości opracowania leku na wirusa Covid-19, a to oznacza, że medycyna nadal jest w tym przypadku na pozycji przegranej i jak tonący, chwyta się wszystkich możliwości ochrony przed tym chorobotwórczym szczepem.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij...
Supports for busines
Trzy dni pracy i 16
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish