Leczenie w Irlandii będzie tańsze

Departament Zdrowia zaproponuje wkrótce nowe zasady opłat za lecznictwo szpitalne i co jest w tym przypadku ważne, będzie taniej.

Nowe stawki opłat za leczenie pojawić się mają w przyszłorocznym budżecie, a minister Stephen Donnelly prowadzi już w tej sprawie konsultacje z Departamentem Finansów Paschala Dobnohoe. Środki mają stać się pulą wsparcia kryzysowego dla mieszkańców Irlandii, jednak nie będą one wprowadzone czasowo, a pozostaną na stałe i będą korygowane corocznie, w zależności od potrzeb mieszkańców kraju.

W ustawie budżetowej znajdzie się więc propozycja, która może dać oszczędności za leczenie szpitalne w wysokości do 400 €, gdyż obniżone będą opłaty za hospitalizację i leczenie ambulatoryjne. Z tego tytułu pacjenci w ujęciu ogólnym zaoszczędzą ok. 30 mln € rocznie, co zostanie pokryte ze środków budżetowych.

Na zmianie przepisów skorzystają głównie pacjenci bez kart medycznych i pełnego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, a dotyczyć ma to większości procedur medycznych.

Pacjenci za pobyt w szpitalu zapłacą 80 €, za jeden dzień hospitalizacji, jednak nie będzie to więcej niż 800 € rocznie, co jest kolejną zmianą, gdyż obecnie kwota ta jest nieco wyższa.

W ramach ustawy budżetowej na przyszły rok zaproponowane zostaną też inne rozwiązania, które obniżać będą koszty leczenia, a nie wyklucza się, że zwiększy się grupa osób uprawnionych do otrzymywania kart medycznych. W Departamencie Zdrowia trwają obecnie prace nad szeroką modernizacją przepisów o lecznictwie i dostępie do usług medycznych, a jest to kontynuacja zapowiedzi byłego ministra zdrowia Simona Harrisa, który w czasie swojego urzędowania sugerował, iż leczenie w Irlandii będzie tańsze.

Departament Zdrowia nie ujawnił do tej pory wszystkich zmian, jakie mają być wprowadzone w przyszłym roku, ale twierdzi, że będą odczuwalne dla większej grupy społecznej, niż jest to obecnie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
'Nothing will divide
Prąd zdrożał o po
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська