LDA odblokuje grunty pod budowę domów
Agencja Zagospodarowania Przestrzennego (LDA), rozpocznie wkrótce proces, który doprowadzić ma do odzyskania części gruntów zakupionych przez deweloperów.
Jak powiedział dyrektor generalny LDA John Coleman, niektórzy z deweloperów, nie mają gotówki na rozpoczęcie inwestycji lub nie otrzymali pozwolenia na budowę, co w konsekwencji czyni miejsca pod budowę domów zablokowanymi, a Agencja, może odwrócić ten stan. W ramach projektu Tosaigh, the Land Development Agency (LDA), może przejąć również 5000 domów na osiedlach, gdzie prace budowlane zostały wstrzymane, czyli na tzw. osiedlach widmo.
Agencje będzie miała prawo wykupu części lub, co niektórym bardzo się nie podoba, całości gruntów, ale też przejęcia całej rozpoczętej, a nieukończonej inwestycji.
Wg przedstawicieli LDA, pozwoli to na zwiększenie puli gruntów, na których powstawać mają domy w ramach nowego programu przedstawionego przez ministra mieszkalnictwa, a jednocześnie da możliwość ponownego uruchomienia prac na budowach, które zostały wstrzymane.
Mówi się też, że takie działanie, będzie bezpośrednim uderzeniem w spekulantów, a tym, odbierze się tereny, jakie zakupili i oczekują na zwiększenie ich wartości, by następnie, sprzedać je na wolnym rynku z dużym zyskiem.
Ciekawe jest też, iż przejmowane nieukończone budynki, staną się wyłączną własnością LDA, bo umowy zmieniać mają własność prywatną w państwową, bez udziału osób trzecich. Przewiduje się, że po przejęciu gruntów, na tych właśnie terenach, powstać może ok. 80 000 domów, jednak to tylko część, którą można przejąć w najbliższych latach, więc do 2026 roku.
Jest jeszcze jeden punkt całego programu inwestycyjnego rządu, gdyż nowy plan ministra O’Briena, dał sygnał bankom, aby po głębokim zastanowieniu, udzielały kredytów deweloperskich na budowę osiedli lub zakup gruntów, a to może wywołać wśród mniejszych inwestorów, blokadę źródeł finansowania.
Agencja Zagospodarowania Przestrzennego zapowiedziała również, że rozpoczyna pracę z większą ilością architektów i firm budowlanych, aby dostosować swoje możliwości do większych potrzeb, a jednocześnie możliwości, gdyż o 1 mld €, zwiększono finansowanie tej instytucji.
Bogdan Feręc
Źr: Independent