Lawiny błotne w Leitrim

Tysiące ton torfowisk osunęło się po weekendowych intensywnych opadach deszczu, a teraz mogą wpływać na bezpieczeństwo mieszkańców Drumkeeran.

Osuwiska błotne w hrabstwie Leitrim monitorowane są obecnie przez inżynierów z Rady Hrabstwa, którzy na bieżąco kontrolują stan osuwisk. Tony torfu ześlizgnęły się po Shass Mountain ponad mostem Dawn of Hope, gdzie sytuacja wygląda obecnie najgroźniej, a i jest bardzo poważna, bo zagraża tamtejszym drogom, polom uprawnym oraz w najgorszym scenariuszu, okolicznym mieszkańcom.

Wg prezesa IFA Tommy’ego Drugana, najbardziej zagrożonych jest kilkanaście gospodarstw rolnych w Drumkeeran. Prezes dodał, że tamtejsze ziemie zostały zdewastowane przez przemieszczenie tysięcy ton torfu i luźnej gleby.

Tommy Durgan:

– Trzeba by to zobaczyć, żeby w to uwierzyć. To jest coś jak z filmu. W ciągu dnia możesz monitorować, co się dzieje, ale w nocy, jeśli poruszyłoby się więcej torfowisk, otoczyłyby domy. Miałby też moc burzenia tych domów.

Prezes IFA obawia się, iż o ile deszcz ponownie będzie padał w tym rejonie, może doprowadzić do poważniejszych strat, a nawet ześlizgiwania się większej ilości torfu z pobliskiego wzgórza.

Starszy inżynier Rady Hrabstwa Leitrim Terence McGovern wypowiedział się nieco bardziej optymistycznym tonie, ponieważ w ostatnich kilkudziesięciu godzinach, pogoda się poprawiła, a osuwiska zaczęły wysychać. Widać to dokładnie, ponieważ w osuwiskach zaczęły pojawiać się pęknięcia i szczeliny, które świadczą o osuszaniu się osuwiska.

Most Dawn of Hope

Ruch osuwiska zaobserwowany został w niedzielny wieczór, ale władze hrabstwa miały nadzieję, że wszystko się ustabilizuje i nie dojdzie do ześlizgnięcia gruntu. Niestety stało się inaczej, więc teraz mamy do czynienia z lokalną katastrofą.

Radny Sinn Féin Padraig Fallon wezwał rząd, aby skierował na ten teren pomoc, w tym przygotował specjalny fundusz ratunkowy dla poszkodowanych rolników.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Minister zapowiada g
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish