Łatwiej teraz znaleźć pracę

Najnowsze badanie koniunktury rynku pracy wykazało, że ten, wciąż jest w stanie wchłonąć dużą ilość pracowników, a ci, nadal mogą negocjować stawki, za jakie będą zatrudnieni.

56% ankietowanych przez Bank of Ireland odpowiedziało, iż łatwiej jest obecnie znaleźć pracę lub ją zmienić, a 46% uważa, że w ten sposób ich płace mogą się podnieść o nawet kilka procent. Tyle samo pracowników oczekuje wzrostu płac, co ma mieć miejsce w tym lub przyszłym roku. 1/3 firm zgłasza trudności w obsadzeniu wszystkich wolnych stanowisk, a 50% planuje podnieść płace o ok. 4%.

Największe niedobory pracowników obserwowane są obecnie w sektorze budownictwa, handlu detalicznym, IT i sektorze farmaceutycznym, a trend może zostać utrzymany jeszcze przez kilkanaście miesięcy, mówi główna ekonomistka Bank of Ireland Loretta O’Sullivan.

Dr O’Sullivan stwierdziła:

– To w dużej mierze ma związek z niedoborami w niektórych sektorach i [wyższą] wydajnością w innych, bardziej niż z ogólnymi kosztami utrzymania. Ponieważ firmy starają się zatrzymać i przyciągnąć pracowników, a pracownikom łatwiej jest znaleźć lub zmienić pracę, prawdopodobna jest presja na wzrost płac.

Z badania wynika również, że nastroje w biznesie zaczęły się poprawiać i podniosły indeks o 4,7 punktu do 87,1 punktu, co oznacza bardzo wysoki poziom optymizmu.

Bogdan Feręc

Źr: BofI

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pracownicy chcą pra
Partia Pracy ogłasz
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська