Landlord nie podniesie czynszu, jeśli stracisz pracę? Tak może być od sierpnia

Jak już wcześniej było wiadomo, w tym roku nie uda się oddać do użytku wszystkich domów i mieszkań, jakie miały pojawić się na irlandzkim rynku mieszkaniowym.

Dlatego wczoraj wieczorem minister budownictwa Darragh O’Brien rozesłał list do dyrektorów władz lokalnych, aby zintensyfikowali działania na rzecz dostarczenia izb mieszkalnych, a Departament chce to osiągnąć poprzez zakup nieruchomości. Wg ministra O’Briena w kraju jest na tyle dużo pustostanów, że władze lokalne powinny zająć się teraz wprowadzaniem ich do własności publicznej, a jednostki te, przeznaczone będą na najem długoterminowy dla rodzin i osób samotnych.

Minister Darragh O’Brien przyznał, że w tym roku uda się oddać do użytku zaledwie 80% z zaplanowanych izb mieszkalnych, a plany rządu pokrzyżowane zostały pandemią koronawirusa. Obecnie należy zrobić wszystko, mówił dalej minister, aby zniwelować tę lukę. Szef resortu budownictwa wezwał również właścicieli domów i mieszkań, aby we współpracy z władzami lokalnymi, udostępniali swoje lokale na mieszkania socjalne. Główny nacisk minister O’Brien kładzie jednak na wykup mieszkań z rąk prywatnych i przywracanie ich do użytku.

Ministerstwo Budownictwa wraz z Agencją Mieszkaniową uruchomiło też nową stronę, a z tej mogą korzystać zarówno władze lokalne, jak i właściciele mieszkań, bo znajdują się tam przydane informacje na temat współpracy mieszkaniowej, a i przedstawiony jest program, jaki pozwoli na wprowadzenie na rynek dodatkowe domy. Witryna internetowa www.callforhousing.ie ma być również w niedalekiej przyszłości miejscem wymiany informacji o pustostanach. Ze strony korzystać mogą też mieszkańcy Irlandii, bo za pośrednictwem tego medium, zgłaszać domy, które od miesięcy lub lat, stoją opuszczone.

Minister O’Brien spodziewa się, że do końca roku w ten właśnie sposób powinno znaleźć się około 8000 lokali, co pozwoli na przekazanie ich nowym mieszkańcom.

Minister powiedział dzisiaj przed południem, że z początkiem sierpnia, przedstawi rygorystyczne przepisy o prawach lokatorów, więc te, będą bardzo dobrze chronić osoby wynajmujące lokale mieszkalne. Nowe prawo chronić ma lepiej przed dzikimi eksmisjami, ale i ma być ograniczeniem możliwości podnoszenia czynszów osobom, które straciły pracę. Darragh O’Brien zapowiedział też, że rozszerzy się droga odwoławcza od decyzji właścicieli domów i mieszkań oraz wprowadzone zostaną procedury, które wesprą osoby zalegające z czynszem.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Housing Agency/Dept. of Housing/RTE

Polska-IE: Udostępnij...
De Gascun: „Możli
W styczniu nowy poda
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish