Landlord bez prawa eksmisji

Zalecenia Komisji Mieszkalnictwa Oireachtas trafiają w potrzeby najemców, jak żadne do tej pory przepisy i propozycje, a o ile prawo zostanie zmienione, to landlord straci prawo do eksmisji najemcy.

Zmianą, jaką proponuje się w zaleceniach Komisji Oireachtas, jest ta, iż w chwili podjęcia decyzji o sprzedaży mieszkania lub domu, jego właściciel nie będzie mógł automatycznie eksmitować dotychczasowych lokatorów. Przepis, jeżeli w ogóle wejdzie w życie, w sposób właściwie pełny chronić będzie najemców przed nieuczciwymi landlordami, którzy wyłącznie z chęci zysku, informują lokatorów, iż podjęli decyzję o sprzedaży nieruchomości, więc ich eksmitują, by po kilku najdalej miesiącach, ponownie wystawić mieszkanie do najmu, jednak wtedy z wyższym czynszem.

Jednocześnie z informacji Komisji ds. Mieszkalnictwa Oireachtas wynika, że właściciel domu, jeżeli poinformuje najemcę o sprzedaży nieruchomości, będzie miał ograniczone możliwości ponownego jej wynajęcia, co będzie dodatkowym czynnikiem ograniczającym oszukańcze praktyki.

Komisja w swoich 11 zaleceniach zwraca również uwagę, iż takie praktyki są szkodliwe społecznie, więc należy zastosować na tyle ostre środki prawne, by ograniczyć możliwość wykorzystywania trudnej sytuacji mieszkaniowej w kraju.

Pełny raport w tej sprawie, który zaleca wprowadzenie pod obrady Dáil szereg innych środków zabezpieczających najemców, w tym przewiduje zagwarantowane przepisami „prawo do mieszkania”, zostanie opublikowany dzisiaj.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas

Podziel się:

Temperatury poniżej
Surowe ostrzeżenie
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn