Laburzyści proponują gwarancję obywatelstwa

Ustawa zaproponowana przez Partię Pracy, przybliża gwarancje obywatelstwa dla dzieci urodzonych w kraju przez osoby spoza Irlandii.  

W Seanad odbyła się debata na poziomie komisji, a jej tematem była ustawa o obywatelstwie i obywatelstwie irlandzkim (naturalizacja nieletnich urodzonych w Irlandii) z 2018 r. Debata odroczona została po godzinie, aby umożliwić dalszą dyskusję z minister sprawiedliwości Helen McEntee i jej urzędnikami, przed powrotem projektu na początku 2021 roku.

Przemawiając po zakończeniu obrad, senator Partii Pracy stwierdziła, że minister będzie współpracował z jej ugrupowaniem nad projektem.  

Lider Grupy Labour Seanad i rzecznik ds. dzieci, niepełnosprawności, równości i integracji senator Ivana Bacik powiedziała:

– Chciałbym podziękować minister McEntee za tak pozytywne zaangażowanie się ze mną i moimi kolegami z Partii Pracy w zakresie tej ważnej ustawy. Z wielkim zadowoleniem przyjmuję również poparcie senatorów z całej Izby, którzy dali swoje poparcie dla większej hojności w irlandzkim podejściu do obywatelstwa. To międzypartyjne wsparcie będzie miało wielkie znaczenie symboliczne dla osób, na które mają wpływ nasze istniejące przepisy, a także będzie stanowić namacalny krok w kierunku większej pewności dla nich. Organizacje takie jak Migrant Rights Centre, Nasc, Immigrant Council, Movement of Asylum Seekers in Ireland i inne zapewniały istotne wsparcie i porady dotyczące ustawy, zarówno mnie, jak i innym senatorom. Podczas debaty przeczytałem oświadczenie napisane przez rodzica, którego córka jest narażona na deportację z powodu naszego obecnego prawa, i któremu pomogłaby ustawa o obywatelstwie irlandzkim (naturalizacja nieletnich urodzonych w Irlandii) 2018. Ten rodzic opisał, w jaki sposób uchwalenie ustawy byłoby „spełnieniem marzeń” i wyjaśnił stres spowodowany niepewnością ich statusu. Groźba deportacji pozostawia rodziny takie jak ta, bez głosu w tej ważnej narodowej rozmowie na temat praw imigracyjnych. Dlatego na reszcie z nas spoczywa obowiązek wzmacniania ich historii i opowiadania się za nimi oraz w porozumieniu z nimi. Dzisiaj, kiedy świętujemy ten kamień milowy w kampanii Born Here Belong Here na rzecz większych praw obywatelskich dla dzieci, pamiętamy naszego przyjaciela i towarzysza, zmarłego Cormaca Ó Braonáina, który umarł w grudniu ubiegłego roku w wieku zaledwie dziewiętnastu lat. Był głęboko zaangażowany w tej kwestii i rzeczywiście, on i ja rozmawialiśmy wiele razy o tym, jak najlepiej moglibyśmy walczyć o przyjęcie tej ustawy. Wyrażam uznanie dla Młodzieży Partii Pracy za ich energiczną kampanię w roku, w którym stanęli w obliczu tak ogromnej osobistej tragedii. Chciałbym również złożyć hołd rodzinie Cormaca, Evie, Lugh, M i Dimphne, którzy w tym miesiącu wsparli nas w naszej kampanii.

Z niecierpliwością czekam na spotkanie z minister McEntee i jej urzędnikami w ciągu najbliższych kilku tygodni, aby dokładniej omówić tę ustawę i negocjować ewentualne poprawki, które mogą być konieczne. Partia Pracy będzie konstruktywnie współpracować z rządem, aby ulepszyć tę ustawę i zapewnić jej wsparcie, gdy powróci na odroczoną „fazę komisji” w styczniu 2021 r.

Link do usatwy: https://data.oireachtas.ie/ie/oireachtas/bill/2018/124/eng/initiated/b12418s.pdf

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Polska-IE: Udostępnij
Duże zmiany w Irlan
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian