Kwiecień – miesiącem podwyżek cen prądu i gazu

W tym miesiącu należy spodziewać się wyższych rachunków za prąd i gaz, co już wcześniej zapowiadali dostawcy, tych nośników energii.

Niektóre z firm energetycznych podwyżki wprowadziły już wczoraj, a część, dopiero się do tego przygotowuje, więc wejdą one w życie w najbliższych dniach. Energia, SSE Airtricity i Bord Gáis to przedsiębiorstwa, które zapowiedziały podwyżki cen na dostarczaną energię elektryczną i gaz, ale to nie koniec złych wiadomości, bo kolejnej podwyżki możemy oczekiwać już w maju.

Wtedy właśnie podniesiona zostanie opłata węglowa, czyli wzrośnie podatek, co w konsekwencji da nam kolejną podwyżkę cen na prąd, gaz, węgiel, torf, olej opałowy, ale też na paliwa pędne. Z wyliczeń wynika, że majowa podwyżka podatku węglowego, da nam wzrost rachunków na średnim poziomie 80 € rocznie, a kwota ta zasili budżet kraju. Jak wcześniej tłumaczono, podatek węglowy, wykorzystany zostanie do walki ze zmianami klimatycznymi oraz na inwestycje, które przyczynić się mają do ochrony środowiska i przywrócą nam czyste powietrze.

Wczoraj SSE Airtricity podniosła swoje ceny o 6,2% w przypadku prądu, a cena gazu, podniosła się o 4,5%, co z kolei oznacza, że rocznie, zapłacimy temu dostawcy o 63 € więcej za energię elektryczną i 32 € więcej za gaz. W Pinergy cena prądu podniesie się o 4,2%, natomiast Energia, podniesie cenę za prąd o 8,6%, a za gaz o 5,7%. Ten ostatni sprzedawca nośników energii spodziewa się, że jego klienci zapłacą średnio za prąd o 100 € rocznie więcej, a za gaz o ok. 50 € więcej.

Bord Gáis Energy zapowiada podwyżkę cen prądu o 8%, więc o około 80 € rocznie.

Jakby tego było mało, co nastąpi pod koniec tego miesiąca, podniesienie cen prądu i gazu zapowiedziały już Panda Power, Iberdrola, Glowpower i Flogas, a jaskółką niosącą nadzieję jest Electric Ireland, bo ten dostawca, nie zamierza podnosić cen, co oświadczono w oficjalnym komunikacie firmy.

Jeżeli przyjrzymy się cenom energii w ujęciu europejskim, to okaże się, że prąd w Irlandii, jest czwartym najdroższym w Europie, a więcej za ten płacą tylko Brytyjczycy, Norwegowie i Islandczycy.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/Bonkers.ie

Polska-IE: Udostępnij
Szczepionkowe kumote
Ogromne opóźnienie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian