Kwarantanna prawdopodobnie zostanie skrócona

W najbliższy czwartek zbierze się Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego i omawiać będzie łagodzenie zasad kwarantanny, ale i zmiany w innych środkach dotyczących zabezpieczenia przed koronawirusem.

Dużych zmian możemy doczekać się w kwestii podróży, co było zapowiadane, chociaż rekomendacja w tej kwestii pojawi się właśnie po posiedzeniu NPHET. Władze kraju sugerują, że od połowy września, będziemy mogli korzystać z dwóch systemów ochrony wirusowej po przybyciu na wyspę, więc zarówno kwarantanny, jak i poddać się testowi, a o ile ten będzie negatywny, wrócić do pracy. W tym ostatnim przypadku izolacja trwałaby ok. 48 godzin, bo tyle czeka się wynik testu.

Jednocześnie Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego zajmie się również kwestią okresu kwarantanny dla osób z podejrzeniem lub zachorowaniem Covid-19, a okres ma się skrócić o 4 dni.

Zmiany i rekomendacje mogą zostać zaproponowane po zaleceniach, jakie w ostatnich tygodniach i dniach wydaje Światowa Organizacja Zdrowia, a ta informuje, że nie trzeba się izolować 14 dni, bo wystarczającym okresem jest dni 10. Obecnie w Irlandii obowiązuje zasada, iż osoby, u których zdiagnozowano chorobę, zmuszone są izolować się, do chwili, kiedy przez pięć poprzednich dni, nie będą miały podwyższonej temperatury lub od chwili postawienia diagnozy, upłynęło 14 dni.

Podobne zalecenie, bo skrócenie okresu izolacji rekomenduje Health Information and Quality Authority (Hiqa), która swoją decyzję opiera na międzynarodowych dowodach naukowych.

W tej kwestii, czyli skrócenia okresu kwarantanny, będą jednak wyjątki, gdyż osoby ze stwierdzonym Covid-19, mogą otrzymać nakaz izolowania się przez 14 dni, ale będzie to w niektórych przypadkach osób przybywających do kraju z zagranicy oraz osób pracujących w dużych skupiskach ludzkich.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Ekspert chce masek n
Covidowe nadgodziny
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian