Kupujący odpowiedzialni za wysokie ceny domów

To śmiała teza postawiona przez domy aukcyjne, które prowadzą licytację lokali wystawionych na sprzedaż, gdyż w jasny sposób kieruje się odpowiedzialność za horrendalne ceny domów, na kupujących.

Część akcjonariuszy wskazuje, że przez zachowania potencjalnych nabywców, ceny domów podnoszą się dodatkowo, a rynek w reakcji na proponowane przez kupujących oferty, kieruje się właśnie w te rejony. Okazuje się, o czym donoszą domy aukcyjne, że wiele domów, sprzedaje się powyżej ceny wywoławczej, więc nic dziwnego, a propozycje przekraczają wartość ceny, za jaką właściciele chce sprzedać dom, wzrasta wtedy od 15 do 20 procent.

To jednak całkiem normalne zachowanie uczestników licytacji, bo te, oparte są właśnie na przebijaniu wcześniej zaproponowanych stawek, czyli chodzi przecież o to, żeby zmaksymalizować zysk sprzedawcy.

Takie aukcje, powodują jeszcze jedną, dodatkową trudność, bo licytujący, przekraczają niekiedy możliwości swoich budżetów, więc banki, odmawiają udzielenia kredytu hipotecznego na wylicytowaną kwotę lub odmawiają podniesienia wysokości opcji kredytowej. Same licytacje, to narastający w Irlandii problem, gdyż wywołuje również zjawisko braku dostępności tanich domów, czyli nawet gdy cena początkowa może przyciągnąć uwagę, to pojawia się zazwyczaj wielu chętnych, a ci w licytacji, przebijają swoje oferty w znaczący sposób.

Obecnie, a przystępując do licytacji, należy mieć ze sobą znacznie więcej gotówki, jaka przeznaczona została na zakup domu, bo braki mieszkaniowe w kraju są na tyle duże, że aukcje charakteryzują się wieloma licytującymi, a ci za wszelką cenę, chcą kupić nieruchomość.

Domy aukcyjne, jak i wcześniej eksperci ds. rynku mieszkaniowego twierdzą, że w tym roku, ceny domów wciąż będą wzrastać, a bańka mieszkaniowa może zacząć pękać w 2023 roku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Za brak mieszkań od
Sinn Féin zacznie p
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська