Kupon wakacyjny będzie odliczeniem podatkowym?

Ugrupowanie Mary Lou McDonald zaproponowało, aby osoby, które zdecydują spędzić się tegoroczne wakacje w kraju, otrzymały zachętę w postaci bonu wakacyjnego.

Wg Sinn Féin, będzie to pomocą dla osób, które znalazły się z powodu pandemii w gorszej sytuacji materialnej, pobudzi się w ten sposób gospodarkę, a jednocześnie pomoże w utrzymaniu mieszkańców Irlandii w kraju, by niepotrzebnie nie ryzykowali zakażenia koronawirusem w ciepłych, słonecznych i bezdeszczowych krajach. Ówcześnie Sinn Féin proponowało voucher w wysokości 200 € dla dorosłych i 100 € dla dzieci, co może i nie jest kwotą szczególnie atrakcyjną, ale zawsze na weekend może się przydać.

Podobny tok rozumowania prezentuje rząd Micheála Martina, ale sam bon, raczej nie będzie miał formy kuponu, czemu przeciwny jest np. wicepremier Leo Varadkar, a ma stać się odliczeniem podatkowym.

Wg wicepremiera Varadkara, który uważa, że pomysł Sinn Féin byłby wprowadzającym pewne utrudnienia, a i dodatkowe zamieszanie z wydawaniem i rozliczaniem talonu, to sama dotacja może być celowa, ale lepszym rozwiązaniem ma być, przyznanie jej w formie odliczenia podatkowego. Istotne jest, iż rząd mówi o przyznaniu ulgi wakacyjnej, więc z tej prawdopodobnie będą mogły skorzystać też osoby, które już teraz są na wakacjach w kraju, ale ta kwestia omawiana jest obecnie przez rząd, a szczegóły poznać mamy w najbliższym czasie.

Propozycja gabinetu niewiele różni się od wniosku złożonego przez Sinn Féin, bo i w tym przypadku odliczyć będzie można koszta poniesione na wynajęcie hotelowego pokoju lub wydatki na jedzenie w restauracjach i barach, czyli takoż samo, jak w przypadku projektu „SF”. Propozycja odliczenia podatkowego pojawi się w lipcowym pakiecie stymulacyjnym dla gospodarki, a ma być sygnałem dla mieszańców Irlandii, by te wakacje, spędzili na wyspie.

*

Propozycja Sinn Féin, co widać gołym okiem, zyskała jednak uznanie w oczach rządu, ale ten, jako wyraźny przeciwnik polityczny, nie może przecież powiedzieć, że korzysta z pomysłów i rozwiązań opozycji, więc wprowadzi swój autorski program dotowania wypoczynku wakacyjnego w kraju, a wzbogacony zostanie o zmiany kosmetyczne, aby dać ułudę inności i pomysłowości tego gabinetu.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Caspian Hope – Wri
Gdzie na wakacje? Ra
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish