Kumoterstwo to powszechna praktyka

Wieloletnie zasiadanie w parlamencie przez jednego posła może skłaniać do przemyśleń, które doprowadzą do wniosku, iż parlamentarzysta jest sprawnym twórcą prawa, więc wyborcy dają mu mandat zaufania, wielokrotnie.

To tylko część prawdy, bo niektórzy z wybrańców narodu są na tyle sprawni, iż potrafili zrobić sobie z tego zajęcia zawód i przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci, zasiadają w poselskich ławach. To oczywiście nic zdrożnego, bo jeżeli zebrali odpowiedni elektorat, ten w odpowiednim czasie odda także odpowiednią ilość głosów, omamiony obietnicami, wybierze swojego przedstawiciela, ów zasiądzie w Dáil, by reprezentować interesy i dbać, o co tam ma akurat dbać.

W niektórych przypadkach da się jednak zauważyć, że praca posła jest na tyle wymagająca, iż potrzebni są pomocnicy i wtedy zatrudnić należy asystenta/sekretarza lub asystenta parlamentarnego.

To zgodne z prawem, a i nie ma specjalnych obostrzeń w tym zakresie, a taki pomocnik posła, powinien przecież cieszyć się pełnym zaufaniem parlamentarnego wyjadacza, by mogli wspólnie nieść prawo stanowione, a i rozwiązywać problemy ludzi. Do kogóż ma się jednak większe zaufanie, jak nie do rodziny i tym właśnie tropem poszła część parlamentarzystów, zatrudniając na tych stanowiskach członków swoich rodzin.

Poseł musi oczywiście wyjaśnić, dlaczego zatrudnia członka rodziny, niekiedy najbliższej, a tu mówi się wtedy o wysokim stopniu zaufania oraz równie wysokich kompetencjach. Są przypadki, że zarówno wysokie kompetencje, jak i zaufaniem posła cieszy się żona, więc ta pracuje, jako asystentka, a taka właśnie rodzinna współpraca, nie należy w Dáil do rzadkości.

Z dokumentów ujawnionych przez Oireachtas wynika, że jeden na siedmiu irlandzkich parlamentarzystów, zatrudnia na stanowisku asystenta lub sekretarza członka najbliższej rodziny. Co ważne, nie ma znaczenia, do jakiej partii należy poseł, nie jest ważne też, czy jest akurat zrzeszony, bo jak podkreślają wybrańcy narodu, liczy się w takich przypadkach wyłącznie kompetencja i zaufanie.

Tak bardzo chciałbym w to wierzyć…

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas/The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij...
Profesor Mirosław M
Koronawrusowe potycz
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish