Kultura i rozrywka doczekają się ożywienia życia nocnego

Podczas pandemii koronawirusa wiele imprez zniknęło z życia kulturalnego Irlandii i nawet po zniesieniu wszelkich wcześniej obowiązujących ograniczeń, sektor nie może dojść do siebie.

Na to właśnie reagować chce minister kultury, sztuki i dziedzictwa Catherine Martin i zaproponowała program ożywienia sektora. Wg minister Martin z Zielonych, państwo będzie dotować nocne występy muzyków, komików i innych artystów, by ich występy mogły odbywać się w godzinach późnonocnych w pubach oraz innych instytucjach, ale dotować się ma również dłuższe godziny otwarcia muzeów i teatrów, a także innych miejsc związanych z kulturą.

Propozycja minister Martin przyczynić się ma do pobudzenia życia nocnego, a nie będzie już obciążać ani właścicieli lokali, ani ich bywalców, którzy zmuszeni byli płacić za występy artystów. Rolę mecenasa przejmie teraz państwo, więc ma również nadzieję, iż przyczyni się do rozwinięcia działalności w sektorze nocnym.

Komunikat Departamentu Kultury jest jasny i dotowane mają być oprócz koncertów, występy komediowe, odczyty literatury lub poezji, przedstawienia teatralne i dramatyczne, a nawet wystawy, pokazy tańca i rękodzieła oraz sztuki, a także fotografii. Ogólnie wkrótce nocne życie kulturalne w kraju ma zacząć kwitnąć, więc rozwinięte zostanie do poziomu sprzed pandemii, co pomoże w utrzymaniu zarówno pubów i restauracji, ale i ośrodków kultury.

Co ciekawe, sprawa nie zakończy się raczej na jednym sezonie, bo wzorem największych stolic europejskich, ale też światowych, państwo utrzyma dotacje przez dłuższy czas. Ma być to dodatkowa promocja Irlandii, która rozpoczęła już powolny marsz wychodzenia z popandemicznego kryzysu, ale wkroczyła w kolejny, a ten wydaje się jeszcze większym zagrożeniem dla całej gospodarki. Dlatego minister Catherine Martin uznała, iż ważne jest, by wesprzeć sektor kultury i rozrywki, co pomoże w utrzymaniu wielu miejsc pracy.

Żeby jednak takie działanie Departamentu Kultury było możliwe, potrzebna jest zmiana przepisów, a nad tym pracuje już resort sprawiedliwości i minister Helen McEntee zapowiedziała, że do końca miesiąca przedstawi ramy zmian, jakie mogą obowiązywać w zakresie czasu otwarcia lokali rozrywkowych, w tym pubów. Proponuje się, o czym informowaliśmy już wcześniej, że puby i kluby nocne, ale też inne miejsca rozrywki nocnej, mogłyby czynne być nawet do godziny 6 rano, chociaż częściej mówi się, że godziną graniczną będzie 4:00 i to tylko w piątki, soboty oraz niedziele.

Więcej informacji oba ministerstwa przedstawić mają do końca tego miesiąca, a jak zaznaczyła minister Martin, jest ona zwolenniczką zmian, które przyniosą korzyści całemu sektorowi.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Minister Ryan zrezyg
Powstaje tajna kwate
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська