Kufel piwa za 10 €?

Skupiając się na inflacji, najczęściej mówi się o artykułach żywnościowych pierwszej potrzeby, paliwach i energii elektrycznej, ale te mają swój realny wpływ na całe nasze życie, również to związane z odpoczynkiem i rozrywką.

Tak właśnie dzieje się też w pubach, które dotknięte zostały wyższymi kosztami prowadzenia działalności, a rekompensują to sobie, podnosząc ceny. Obecnie w Dublinie na Temple Bar kufel piwa Heineken kosztuje już 8,90 €, co pokazuje, ile za tę złocistą przyjemność płacą turyści i osoby spędzające w tym najpopularniejszym miejscu stolicy czas.

Niestety dla nas wszystkich pod uwagę musimy wziąć też zapowiadaną przez Bank Centralny Irlandii inflację w miesiącach kolejnych, bo o ile dotrze do prognozowanych 8%, kufel piwa kosztować będzie już nie 9 a 10 euro lub więcej.

Ciekawie sprawa wygląda też z produktem narodowym Irlandii, więc Guinnessem, który w normalnych godzinach kosztuje już 7,60 €, natomiast, a w porze nocnej 7,90 €, chociaż gdzieniegdzie jest to też 8,10 €. Podobnie jest też z irlandzkim cydrem, także popularnym tutaj napitkiem, więc jego standardowy kufel kosztuje 8,90 €, jeżeli zapragniemy napić się tegoż w godzinach nocnych, bo w dzień zapłacimy o 1 € mniej.

Są też wśród gości dublińskich pubów amatorzy win i ci muszą przygotować się na wydatek w wysokości 9,70 € za kieliszek, a średnia cena wina w pubie to teraz 9 €.

Znacznie taniej można napić się Guinnessa w pubach w innych częściach Irlandii, ale nieuprawnione będzie stwierdzenie, że cena nie jest wysoka, bo za kufel zapłacić trzeba już powyżej 6,60 €, a cena także uzależniona jest od pory dnia i nocy, więc rano będzie taniej. Tak samo dzieje się w przypadku innych popularnych piw, a także alkoholi, jakie podaje się w pubach, a na cenę wpływa kilka okoliczności. Tymi są natomiast inflacja, z jaką mamy do czynienia od kilku miesięcy, ale też wprowadzenie w Irlandii cen minimalnych na alkohole, a dodatkowo właściciele pubów odrabiają straty po pandemii, więc bezceremonialnie podnoszą ceny, by nadrobić utracone dochody.

To wszystko, co obserwujemy obecnie w pubach, może być też wstępem do kolejnych znaczących podwyżek i ceny jeszcze przed latem zaczną swój całkiem szybki wzrost, czyli kufel piwa w dublińskim pubie kosztować może powyżej 10 €, a w innych częściach kraju zbliżać się do tej kwoty. Nie można wykluczyć, że w szczycie inflacyjnym i okresie letnim, piwo w pubie nie będzie jeszcze droższe, ale miejmy nadzieję, że na ulubioną szklaneczkę Guinnessa, najmniej zarabiający, nie będą musieli pracować przez 60 minut.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zelensky says Russia
Rząd walczy z prywa
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська