Ktoś powinien odpowiadać za wprowadzenie szczepionek

Konieczna odpowiedzialność polityczna za wprowadzenie szczepionek – musimy wiedzieć, kto ostatecznie rządzi.

  • Sprzeczne oświadczenia rządu dotyczące wprowadzenia szczepionek.
  • Rząd musi nakreślić, jak postąpi z firmami, które chcą prywatnie zapewnić szczepionkę pracownikom.
  • Musimy zbadać, czy potrzebujemy przepisów dotyczących danych nadzwyczajnych, biorąc pod uwagę wcześniejsze problemy z kartą PSC.

Przemawiając w Dáil podczas posiedzenia, a w czasie Leaders Questions, szef Partii Pracy i rzecznik ds. zdrowia, Alan Kelly zakwestionował wypowiedź Tánaiste w sprawie sprzecznych zapowiedzi rządu w kwestii planu wprowadzenia szczepionek i powiedział, że potrzebna jest odpowiedzialność polityczna i że musimy wiedzieć, kto ostatecznie odpowiada za rozwiązanie wielu nierozwiązanych problemów z planem.

Alan Kelly powiedział:

– The Irish Times poinformował, że minister Donnelly w przyszły wtorek przekaże rządowi notatkę dotyczącą ustalenia priorytetów szczepionek. Jednak Taoiseach powiedział mi, że będziemy musieli poczekać na sprawozdanie grup przeglądowych ekspertów do piątku. Jestem zdezorientowany, co to jest? Kto to prowadzi? Czy we wtorek poznamy priorytety, czy też w piątek dowiemy się tego z raportu eksperta MacCraitha? Mamy Radę Ministrów i podkomisję Rady Ministrów, która podejmuje decyzje i słusznie, mamy też grupę ekspertów MacCraitha, Krajowy Urząd ds. Szczepień, Krajowy Komitet Doradczy ds. Szczepień, NPHET, HSE i oczywiście Departament Zdrowia. Kto tu rządzi? Kto tutaj podejmuje decyzje, kto ma doświadczenie w podejmowaniu decyzji? Wszyscy widzieliśmy problemy związane z wydawaniem oświadczeń przez NPHET w przeszłości, a rząd składał różne oświadczenia. Właśnie przeczytałem listę grup, które mają do odegrania ogromną rolę, ale nie możemy mieć zamieszania. Myślę, że potrzebujemy jednej osoby odpowiedzialnej i powtarzam to dzisiaj. Około półtora roku temu mieliśmy sporo kontrowersji wokół Karty Usług Publicznych. Jak będziemy tutaj zarządzać danymi? Jedynym unikalnym kodem identyfikacyjnym w tym kraju jest numer PPS, który jest zawieszony w nowej bazie danych, która będzie musiała zostać utworzona przez Krajowy Urząd ds. Szczepień, będzie zawierała szereg informacji dotyczących podstawowych chorób i danych osobowych należących do obywateli, musimy być na to przygotowani. Czy potrzebne są nowe przepisy dotyczące sytuacji nadzwyczajnych? Ponadto, jeśli firma zdecyduje się prywatnie, że kupi tę szczepionkę, aby dać ją swoim pracownikom. Czy będą mogli to zrobić? Kwestia jest publiczna kontra prywatna i nie powinna opierać się na potrzebie, a nie na tym, czy ktoś będzie w stanie za to zapłacić i czy potrzebujemy ustawodawstwa w tej sprawie, w którym państwo kontroluje, jak to jest wydawane? Urzędnicy zajmujący się zdrowiem publicznym muszą odegrać ogromną rolę na świecie, ale strajkują, ponieważ ich wynagrodzenie jest o 48% niższe niż konsultantów, jak rząd zamierza sobie z tym poradzić, biorąc pod uwagę rolę, jaką będą mieli we wprowadzeniu tych szczepionek. Kwestia prywatnych szczepień, kiedy musimy kontrolować proces ich realizacji, jest bardzo uzasadnioną kwestią. Byłbym wdzięczny, gdyby został rozważony przez rząd, ponieważ możemy potrzebować specjalnego ustawodawstwa. Wciąż istnieje wiele pytań bez odpowiedzi w związku z planem wprowadzenia szczepionek, a w ostatnich dniach otrzymaliśmy sprzeczne oświadczenia rządu. Musimy ostatecznie wiedzieć, kto jest odpowiedzialny politycznie w celu rozwiązania uzasadnionych problemów, które podniosłem.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Polska-IE: Udostępnij
„Czas zaplanować
Dzisiaj otwarte zost
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian