Ktoś nielegalnie strzela do fok

Zgodnie z prawem unijnym oraz obowiązującym na wodach terytorialnych Republiki Irlandii, zabronione jest strzelanie do fok, bez specjalnego zezwolenia.

To jednak nie przeszkadza, aby taki odstrzał prowadzić, bo izolacja na morzu, stwarza ku temu warunki. W ostatnich tygodniach na irlandzkich plażach organizacja Irish Seal Sanctuary odnajdywała martwe foki, które wyrzucone zostały na brzeg, a powodem ich śmierci był postrzał z broni palnej. Znaleziono też zwierzęta postrzelone, które przetransportowane były na leczenie, a analiza pocisków wykazała, że te, zakupione mogły być w Irlandii.

Organizacja zajmująca się ochroną fok stwierdziła, iż ma przypuszczenia, że to rybacy, również irlandzcy, mogą strzelać do tych ssaków morskich, gdyż od lat walczą z fokami, które uważają za szkodniki.

Prawdą jest, że foki polubiły rybackie sieci, z których wybierają ryby, co przez rybaków, uważane jest zadziałanie na ich szkodę i karabinami walczą ze zwierzętami. Podobnie dzieje się w pobliżu hodowli ryb morskich i ich właściciele praktycznie otwarcie przyznają się do takich praktyk, chociaż twierdzą, że odstraszają strzałami foki i nie jest ich intencją zabijanie tych zwierząt.

Sekretarz Irish Seal Sanctuary Johnny Woodlock powiedział:

– Mamy foki przybywające na brzeg na obszarach, gdzie są hodowle ryb, zwierzęta są z obrażeniami odpowiadającymi ranom postrzałowym.

To z kolei sugeruje, że do fok się strzela, nie zaś je odstrasza w celu ochrony hodowli. Woodlock przypomina wszystkim, że foki w Irlandii i na wodach unijnych są chronione, a wolno prowadzić odstrzał, o ile Ministerstwo Środowiska, wyda takie zezwolenie. Foki, wieloryby, delfiny oraz morświny, są pod szczególną ochroną przepisów o ochronie dzikiej przyrody i zgodnie z ustawą, zabicie któregoś z tych zwierząt morskich, może mieć poważne konsekwencje, bo jest zagrożone karą więzienia.

Rybacy i hodowcy ryb niewiele jednak robią sobie z tych przepisów, bo od lat na irlandzkich plażach, znajdowane są ranne lub zabite strzałem z broni palnej zwierzęta morskie.

Bogdan Feręc

Źr: Irish Seal Sanctuary

Polska-IE: Udostępnij...
Rodzice niepokoją s
Ciepły i słoneczny
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish