Który z polityków jest lubiany?

Wartościami zmiennymi są preferencje wyborcze, ale tak też dzieje się w kwestii ulubionych polityków, chociaż tutaj zmiany są nieco mniej spektakularne, ale też zachodzą.

Zapytano respondentów, kto w ich ocenie jest teraz politykiem zasługującym na największe zaufanie społeczne i nie może dziwić, że jest też taką osobą Mary Lou McDonald. Zmiany, jakie widoczne są od chwili przejęcia sterów Sinn Féin przez Mary Lou McDonald, z jednej strony zaczęły podobać się wyborcom, a nowa szefowa stworzyła również nową jakość polityki, która nie jest już nacechowana demonami przeszłości, więc wytrąciła przeciwnikom politycznym argument, że Sinn Féin rządzą ludzie związani z Irlandzką Armią Republikańską (IRA). McDonald nigdy nie należała do IRA, nie była też w żaden sposób związana z grupami o podobnym charakterze, a przejmując władzę po Gerrym Adamsie, zrealizowała swoją obietnicę i uczyniła ugrupowanie wielkim. To niewątpliwy sukces Mary Lou McDonald, która idzie za cisem, gdyż po zdobyciu wysokiej popularności, a ta wzrosła z okolic 15-16 procent do ponad trzydziestu, zarówno w partii, jak i wśród elektoratu, zaczęły rodzić się nadzieje o wejściu na polityczne salony wysokiego szczebla, czyli stworzenie rządu.

Sama popularność Mary Lou McDonald rośnie też bezustannie, co dało jej obecnie wzrost o 0,1%, a dobrze liderkę Sinn Féin popiera 4,1 na 10 osób i wyprzedziła w rankingu Leo Varadkara.

Wynik Mary Lou McDonald, nie dał jej jednak palmy pierwszeństwa, bo żółtą koszulkę lidera wciąż dzierży premier Micheál Martin, którego najwyższą popularność uznaje 4,3 na 10 osób w kraju. Na pozycji drugiej jest McDonald, a lokatę trzecią zajmuje teraz szef Fine Gael Leo Varadkar. Obecnego wicepremiera lubi w kraju 3,8 na 10 osób i jest to spadek o 0,2 punkty procentowe.

Co ciekawe, w tym rankingu stracił też Micheál Martin i jego popularność obniżyła się od ostatniego badania o 0,4 punktu.

Przystawkowego ministra, więc Eamona Ryana dobrze oceniają 2,1 osoby na 10 i w tym przypadku nic się nie zmieniło. Do rankingu wchodzi też Ivana Bacik z Partii Pracy, która zaczyna gonić peleton, a może się wkrótce okazać, że znacznie przeskoczy Ryana, bo ma potencjał i jej popularność wzrasta od kilku miesięcy.

Bogdan Feręc

Źr: Ireland Thinks

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Koalicja upadku, czy
Czwarte wzmocnienie
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська