Którą drogą pójdzie Irlandia Północna?

Czwartek to bardzo ważny dzień dla całej wyspy, bo okaże się, jaką drogę obierze Irlandia Północna, a to może być zapowiedzią na przyszłość dla Republiki.

Dzisiaj w Irlandii Północnej rozpoczęły się wybory do Zgromadzenia Stormont, czyli wybierana będzie władza ustawodawcza, a z tej wyłoniony zostanie nowy gabinet. Największe szanse na ponowne zasiadanie w ławach rządowych mają Demokratyczna Partia Unionistów i Sinn Féin. Tu jednak warto podkreślić, że znacznie lepiej w sondażach na Północy wypadało ugrupowanie prowadzone przez Michelle O’Neill, co oznacza, że prawdopodobnie to ona zostanie nowym Prime Ministrem (premierem) Irlandii Północnej.

Jeffrey Donaldson z DUP może stać się wtedy wiceszefem gabinetu w Belfaście, co oznacza, że ton północnoirlandzkiej polityce nadawać będzie Sinn Féin, a nie DUP.

Będą też prawdopodobnie zmiany w ogólnej polityce prowadzonej przez Irlandię Północną, bo Sinn Féin chce odłączenia od Korony, powrotu na łono Unii Europejskiej, a i zakończą się wojny Wielkiej Brytanii z Unią Europejską o umowę brexitową, gdyż Londyn utraci ważnego sojusznika i nie będzie miał raczej większości, żeby dokonywać modyfikacji w samej umowie, jak i porozumieniu z Belfastu.

Jeżeli to Sinn Féin otrzyma mandat do tworzenia rządu, a nie może tego zrobić bez DUP, co wynika z Porozumienia Wielkopiątkowego, zniknie też zagrożenie utworzenia twardej granicy na irlandzkiej wyspie, ale pojawi się też szereg propozycji.

Najważniejszą będzie zorganizowanie referendum zjednoczeniowego, co Sinn Féin pod przewodnictwem Mary Lou McDonald zapowiada od kilku lat, a w ostatnim okresie prowadzi intensywną kampanię, by połączyć oba państwa z irlandzkiej wyspy. Referendum zjednoczeniowe albo poprzedzone będzie referendum o odłączeniu się od Wielkiej Brytanii, albo przeprowadzone zostanie łącznie, ale może być też tak, że wystarczy tylko referendum zjednoczeniowe, gdyby pytanie na karcie do głosowania sformułowane zostało w odpowiedni sposób.

Same wybory w Irlandii Północnej ważne są też z punktu widzenia Dublina, bo będą zarówno wskazówką dla prowadzenia dalszej polityki wewnętrznej wyspy, jak i współpracy ze Zjednoczonym Królestwem, ale będzie też wyznacznikiem przyszłych działań na polu lokalnym.

Wygrana Sinn Féin na Północy stanie się wyraźną wskazówką dla ugrupowań politycznych w Republice Irlandii, iż ugrupowanie McDonald jest dla nich poważnym zagrożeniem i sondaże, a te mówią o poparciu dla Sinn Féin na poziomie 34%, nie są przesadzone i całą wyspą zarządzać będą Michlle O’Neill na Północy i Mary Lou McDonald na Południu. Oznacza to nieograniczoną władzę na całej wyspie, czyli Sinn Féin stanie się władcą absolutnym Irlandii, całej Irlandii.

Więcej o wyborach w Irlandii Północnej w Studiu Dublin Radia Wnet jutro o godzinie 8:10.

Bogdan Feręc

Źr. własne

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Bez wsparcia rządu
Kelleher i Cowen spo
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська