Kto zyska w budżecie? Beneficjenci Social Welfare

Czym bliżej do publikacji budżetu na przyszły rok, a stanie się to już za nieco ponad tydzień, pojawia się coraz więcej przecieków, a te mówią obecnie o dodatkach socjalnych.

Aktualnie rząd finalizuje kwestię zwiększenia niektórych świadczeń socjalnych, w tym dla emerytów, którzy w przyszłym roku, doczekają się jednak podwyżki, a ta będzie kwotą od 5 do 10 euro na tydzień. Obecnie ta kwestia pozostaje w toku rozmów, jakie prowadzą minister finansów Paschal Donohoe i wydatków publicznych oraz reform Michael McGrath, a panowie zastanawiają się również, czy podnieść inne świadczenia socjalne.

Wydaje się w tej chwili, że wzrośnie też i będzie to kwota 5 €, zasiłek dla poszukujących pracy, a uznano, iż rosnące koszty utrzymania, wymagają takiego kroku.

Już wcześniej mówiono, że zmian doczekają się też rodzice, gdyż, co jest już przesądzone, dodatki na dzieci, także ulegną zmianie, więc wzrosną od 2 do 5 euro tygodniowo. Poprawki, jakie wnoszą do ustawy podatkowej ministrowie finansów i wydatków, mają być też odzwierciedleniem inflacji, bo i tę uwzględniono, przygotowując budżet na przyszły rok.

Jest jeszcze jeden dodatek socjalny, który ma się zwiększyć, a chodzi o dofinansowanie ogrzewania domu, by pokryć rosnący koszt zakupu nośników energii cieplnej. Niestety już teraz można powiedzieć, że w przypadku tej dopłaty, kwota podwyżki będzie na tyle niska, iż raczej nie pokryje wzrostu cen, jakie obserwowane są na rynku paliw grzewczych.

Sprawa podniesienia wysokości innych świadczeń socjalnych, wciąż pozostaje otwarta, a jak dodało źródło w Departamencie Wydatków i Reform, prowadzone są ostatnie ustalenia z minister opieki społecznej Heather Humphreys.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Catching rays in sou
Bank inny niż wszys