Kto wytwarza irlandzką epidemię koronawirusowego strachu?

Mieszkańcy Irlandii mają pretensje do mediów, iż tworzą atmosferę strachu, wyolbrzymiają problem, a i są nośnikami półprawd.

Tak nie jest, bo o ile tematem zająć się głębiej, a nie trzeba w ten brnąć daleko, okaże się, że to świat polityki odpowiedzialny jest za taki stan, przekazując dziennikarzom wiadomości o stanie epidemiologicznym kraju. Tak dzieje się właśnie teraz w Irlandii, gdzie z jednej strony dochodzą informacje i wygaszaniu epidemii, przynajmniej na polu krajowym, ale nadal otrzymujemy wiele ostrzeń, a i część opinii kieruje się w stronę wizji o ciemnych barwach.

Dzisiaj o godzinie 11:00 rozpocznie się w Dáil posiedzenie nowej Komisji ds. Covid-19, a na tej stawi się sekretarz generalny w Departamencie Zdrowia Jim Breslin, który ma przekazać członkom parlamentu informację, iż „ostra faza kryzysu koronawirusowego może trwać latami”.

We wstępnym oświadczeniu Jim Breslin powiedział:

– … widać wyraźny postęp w obniżaniu poziomu wirusów poprzez surowe ograniczenia w zakresie zdrowia publicznego, bez których w Irlandii do tej pory mogłoby zginąć 39 000 osób. Zagrożenie ze strony wirusa stanie się rzeczywistością w niedającej się przewidzieć przyszłości.

Przed Komisją ds. Covid-19 stawi się też dzisiaj dr Tony Holohan, który wyjaśniać ma zagadnienie listu, jaki krążył między Ministerstwem Zdrowia a HSE, a w tym prezentowano odmienne poglądy na temat walki z pandemią koronawirusa, więc m.in. ze zwiększeniem testów Covid-19 w Irlandii. Przed komisją pojawi się również szef HSE dr Paul Reid, a ten zaprezentuje swoje stanowisko w tej sprawie.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas Press Office/RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Sytuacja się popraw
Midlands Polish Comm
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish