Kto wyleci z rządu?

Kiedy kraj walczy z pandemią wirusa, część jego życia toczy się za zamkniętymi drzwiami, więc i ustalenia koalicyjne zeszły na plan dalszy, chociaż mamy kolejne informacje, jak będzie wyglądał nowy gabinet.

Nie cały, co należy powiedzieć, ale spotkanie liderów rzuciło nowy obraz na przyszły skład rządu, a Micheál Martin i Leo Varadkar ustalili, że część obecnych ministrów będzie musiało stracić swoje dotychczasowe stanowiska. Umowa koalicyjna przewiduje, że podział ministerstw będzie równy, więc jedną połowę stanowisk obejmą przedstawiciele Fianna Fáil, a drugą Fine Gael.

Dla niektórych ministrów oznacza to pożegnanie z pracą w departamentach, a tak z całą pewnością stanie się w przypadku ministra, wobec którego pojawiały się w poprzedniej kadencji wnioski o wotum nieufności.

Do opuszczenia swojego gabinetu już teraz może przygotować się minister budownictwa Eoghan Murphy, z którym duża część społeczeństwa rozstanie się bez żalu, ale pracę w rządzie straci też całkiem sprawny szef resortu komunikacji oraz klimatu, czyli Richard Bruton. Z Departamentu Edukacji zmuszony będzie odejść minister Joe McHugh, ale też szefowa od kultury Josepha Madigan.

Z informacji przekazanych przez rzeczników obu ugrupowań, które wkrótce wspólnie stworzą nowy rząd, wiemy, iż w gabinecie pozostaną prawdopodobnie aktualny wicepremier Simon Coveney, minister finansów Paschal Donohoe i zarządzająca resortem biznesu minister Heather Humphreys. Jest niewielki problem z ministrem zdrowia, bo Fianna Fáil chętnie pozbyłaby się Simona Harrisa, ale ten pozostanie w rządzie do czasu likwidacji pandemii koronawirusa, chociaż nie wiadomo, czy na stanowisku ministra, bo może zostać zdegradowany do rangi wiceministra ds. koronawirusa i zajmował będzie się tylko tym zagadnieniem.

To zmiany na szczytach władzy, bo swoje stołki tracić będą też wiceministrowie, ale te kwestie pozostawimy do omówienia, po utworzeniu nowego gabinetu, pod światłym przewodnictwem Micheála Martina.

Bogdan Feręc

Źr: FF/FG

Polska-IE: Udostępnij...
Więcej włamań i k
Maszty 5G są niebez
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish