Kto testuje się covidowo i gdzie brakuje miejsc?

W związku z decyzją ogłoszoną przez rząd – automatycznie wzrosło zainteresowanie testami na Covid-19, a HSE stwierdziło, że musi zwiększyć swoje możliwości testowe.

Obecnie Zarząd Służby Zdrowia pracuje, by poprawić zdolność testowania osób, które zapisały się na testy, a jak się dodaje, jeden na trzy testy, dotyczy dzieci. Taka sytuacja panuje w całym kraju, jednak nie do końca można mówić, aby miało to związek ze wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami, chociaż HSE sugeruje taką możliwość. Istotne jest, że dane pochodzą z okresu od 26 listopada do 2 grudnia, więc z czasu, kiedy nie było jeszcze oficjalnej informacji o nałożeniu dodatkowych ograniczeń, a pojawiały się wyłącznie sugestie.  

Niemniej jednak, w tym okresie, 37% osób poddanych testom było dziećmi w wieku do 14 lat, a kolejna grupą, stanowiącą 18% całości, byli to ludzie w przedziale wiekowym 34 – 44 lata. Osoby w przedziale wiekowym 15 – 24 to 11% wszystkich testowanych w omawianym okresie, a 12% dotyczy testów osób od lat 25 do 34. Najmniej liczną grupę stanowiły osoby, które ukończyły 65 lat i w tym przypadku było ich zaledwie 5%.

Od chwili ogłoszenia przez rząd nowych wytycznych w zakresie Covid-19, zwiększyło się zainteresowanie testami PCR i mieszkańcy Irlandii, zaczęli rezerwować terminy testów, co zwiększyło presję na HSE, które chce obecnie zwiększyć swoje możliwości testowe do ponad 200 000 badań tygodniowo, aby sprostać zapotrzebowaniu. Jak podkreśla rzeczniczka HSE, pomimo rosnącego zainteresowania testami, w ostatnich dniach, średnio 10 osób nie stawiało się w kraju na zarezerwowany wcześniej test, a dane dotyczą wszystkich ośrodków testowania.

Inaczej też wyglądają same decyzje o poddaniu się testowi na koronawirusa, bo 65% badań umawianych jest samodzielnie, 24% to wizyta ze wskazań lekarskich, a 11% testów zarezerwowanych zostało przez osoby bliskie.

Ze względu na wzrastające zainteresowanie testami, w Dublinie, Athlone, Carlow, Kildare, Louth, Meath, Cork i Mayo, uruchomione zostały dodatkowe centra testowania, a najbardziej obciążonym pod tym względem są obecnie centra w Dublinie, bo tam najwięcej osób w ujęciu procentowym zgłasza chęć wykonania badania. Rośnie też zapotrzebowanie na testy w innych dużych aglomeracjach miejskich, a należą do nich Cork, Limerick, Tullamore i Galway. HSE informuje, że nie można obecnie liczyć, że test wykonany zostanie w terminie natychmiastowym, bo wizytę w centrum, należy zaplanować na kilka dni wcześniej, a czas oczekiwania to od jednego do nawet trzech dni. W sobotę w godzinach wieczornych nie było już miejsc w centrach testowych w Carlow, Kildare, Kilkenny, Laois i Leitrim, a i pięć z dziewięciu centrów testowych w Dublinie, zgłosiło brak wolnych miejsc. Znacznie lepiej sytuacja wyglądała w Donegal, Clare, Cavan, Galway, Limerick i Cork, bo w tych miejscach, można było znaleźć termin, na dzień następny, jednak władze tych ośrodków dodają, że w tym tygodniu, raczej nie da się już powtórzyć takich wyników, gdyż popyt na testy rośnie. W tym zakresie potwierdzenie jest też z HSE, które stwierdza, że znacznie zwiększył się ruch na ich stronie internetowej, na której można zarezerwować badanie w kierunku koronawirusa.

HSE radzi również, aby termin testu, rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Bogdan Feręc

Źr: HSE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nearly 42.7 million
Właściciele firm c
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>