Kto pierwszy, ten…

W tworzącej się koalicji mamy pierwszy mały problem, ponieważ powstało przekonanie, że nie powinno się zmieniać obecnego premiera i to Leo Varadkar powinien, jako pierwszy, zająć fotel premiera w nowym gabinecie.

Członkowie Fine Gael, którzy wystąpili z tą inicjatywą, przekonują, iż Varadkar wprowadzony jest we wszystkie sprawy państwa bardzo dokładnie, zna doskonale obecną sytuację gospodarczą oraz polityczną kraju, a i w chwili kryzysu wywołanego koronawirusem, będzie mógł odpowiednio pokierować państwem, gdyż będzie to kontynuacją jego dotychczasowych prac.

Wczoraj wieczorem odbyła się specjalna konferencja wideo w tej sprawie, a omawiali ją posłowie i senatorowie Fine Gael i to w chwili, kiedy w budynkach rządowych, toczyły się rozmowy w celu powołania nowego gabinetu.

Tu należy wyjaśnić, że liderzy Fianna Fáil, Fine Gael i Partii Zielonych, przyspieszyli rozmowy o ukonstytuowaniu rządu, bo właśnie wczoraj wieczorem i w nocy, debatowali nad kształtem nowego rządu. Nie wiadomo, czy kwestia pozostania Leo Varadkara na stanowisku premiera, była poruszona, bo żaden z komunikatów tego nie wyjaśnia. Można mieć więc nadal przekonanie, iż pierwszym premierem w koalicji zostanie, co zostało ustalone już wcześniej, Micheál Martin i to ona przez pierwszą część kadencji nowego rządu kierować będzie pracami ministrów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij...
Najniższy wskaźnik
Superksiężyc w obr
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish