Kto ochroni interes narodowy Irlandii?

Phil Hogan złożył wczoraj wieczorem rezygnację ze stanowiska komisarza, ale teraz należy wyłonić jego następcę, który także pochodzić będzie z Irlandii.

Tu właśnie zaczynają się spekulacje, bo politycy z wyspy doskonale wiedzą, że musi to być polityk sprawny pod każdym względem, powinien doskonale znać się na zagadnieniach gospodarczych, a i powinien mieć łatwość prowadzenia negocjacji oraz mieć przymioty interpersonalne. Kiedyś mówiło się, że to ówczesny premier Leo Varadkar, przygotowuje się do poważnej roli w Unii Europejskiej, więc to pierwszy kandydat na karuzeli stanowisk.

Idąc dalej mamy też kolejnego poważnego kandydata, a tym jest obecny minister spraw zagranicznych Simon Coveney, który może i na gospodarce oraz handlu, specjalnie się nie zna, ma wielu przyjaciół w światowej polityce, jest do tego rozpoznawalny na całym świecie, ale więcej doświadczenia ma w dziedzinie stosunków międzynarodowych.

Irlandzkie polityczne młyny na swych żarnach mają jeszcze dwie kandydatury, więc byłą minister ochrony socjalnej Frances Fitzgerald i Mairead McGuinness, która jest irlandzką polityk, wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego.

Kto ma największe szanse? Tego jeszcze nie można powiedzieć, ale z całą pewnością będzie to polityczka lub polityk, którzy należy do Fine Gael, a tą/tego na to eksponowane stanowisko rekomendować będzie premier Micheál Martin, bo to tradycja w tym zakresie.

*

Taoiseach może postąpić w takim przypadku dwojako, bo albo wyśle do Brukseli fachowca, a w tej grupie takiego nie widzę, albo pozbędzie się największego konkurenta, więc Leo Varadkara. W tym drugim przypadku będzie to duża niedogodność dla Irlandii, gdyż Martina, nie będzie miał już kto przywoływać do porządku, a i nie będzie miał kto przeciwstawić się jego pomysłom. O ile Varadkar pojedzie pełnić funkcję komisarza ds. handlu UE, to straci też jego ugrupowanie, więc może być tak, jak stało się w przypadku Platformy Obywatelskiej, a to oznacza spadek notowań i brak wyrazistego przywódcy.

Co się stanie, kto zastąpi Hogana? Tego dowiemy się niebawem.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
COVID-19 Online Reta
Kolejne puby doczeka
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian