Kto mijał się z prawdą?! Niższy VAT do października i dotacje na panele słoneczne

Podatek VAT za energię elektryczną został obniżony do końca października, powiedział dzisiaj minister finansów Paschal Donohoe.

Niższa będzie też akcyza gaz i obniżona zostanie o 2,7%. W przypadku prądu podatek od towarów i usług obniżony został z 13,5 do 9 procent, a rząd zatwierdził też dodatkową jednorazową wypłatę zasiłku paliwowego w wysokości 100 euro, którą otrzymają beneficjenci Social Welfare, korzystający z dopłat paliwowych. Obniżona zostanie również akcyza na paliwa pędne.

Co ciekawe, rząd jest przekonany, że obniżka, którą dzisiaj zatwierdził, zrekompensuje podniesienie podatku węglowego.

Zniesiona zostaje też opłata Public Service Obligation (PSO), która doliczana jest do każdego rachunku energetycznego, czyli będziemy płacić o 4,30 € netto miesięcznie mniej.

To nie wszystkie ciekawostki po dzisiejszym posiedzeniu rządu, a tym razem zapowiedział to ulubieniec wszystkich, czyli minister Ryan, że gabinet przeznaczy 20 mln euro na instalację paneli słonecznych w gospodarstwach domowych silnie uzależnionych od dostaw energii. W tym przypadku skorzystać na dotacji będą mogły gospodarstwa domowe, gdzie znajdują się np. urządzenia podtrzymujące lub ułatwiające życie, albo inne urządzenia medyczne.

*

Tu słowo komentarza, bo może się wydawać, iż zostaliśmy oszukani. Jeżeli przypomnieć sobie słowa premiera, mówił on, że wprowadzone zostaną środki, które ulżyć mają nam w zakresie cen na nośniki energii, a obecnie mówi się, że będą one chronić przed podwyżką podatku węglowego. Z tego wynika, że obie kwestie zostały połączone lub zrezygnowano z jednej z zapowiedzi. W mojej ocenie to kolejny pozorny ruch rządu, który nie da nic, a ma poprawić jedynie wizerunek gabinetu. Ten natomiast może oczekiwać za chwilę szerokiej akcji protestacyjnej, która związana będzie z zakazem używania torfu i ogrzewania nim domów. Jak powiedziałem w dzisiejszej audycji Radia Wnet nadawanej z Dublina, a i zapraszam na kolejną, tym razem na antenie irlandzkiego radia Near.fm dzisiaj o godzinie 19:00, ponownie wprowadzany jest zakaz używania jakiegoś paliwa, a nie otrzymujemy w zamian żadnej alternatywy. Zakaz, który wejść ma w życie 1 września tego roku, nie spowoduje nic, poza wzrostem rachunków za ogrzewanie.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська