Kto dostanie Christmas Bonus?

Rząd podjął ostateczną decyzję o przyznaniu tegorocznej premii świątecznej, a będzie ona w wysokości 100% ostatniego zasiłku i otrzymają ją również pandemiczni bezrobotni, chociaż nie wszyscy.

Christmas Bonus trafi do rąk 90% odbiorców zasiłku PUP, a kryterium będzie okres pobierania tej płatności. Zasadą do tej pory było, iż aby kwalifikować się do świątecznej premii, należało pobierać zasiłek socjalny przez 15 miesięcy. Jednak w przypadku pandemicznych bezrobotnych, ta zasada nie będzie obowiązywać i wszystkie osoby, które utraciły zatrudnienie z powodu pandemii, a przebywają na Pandemic Unemployment Payment powyżej 4 miesięcy, zakwalifikują się do odebrania premii.

W tym miejscu należy podkreślić, że czteromiesięczny okres kwalifikujący do otrzymania bonusu, nie musi być jednym ciągiem przebywania na zasiłku, bo premię otrzymają osoby, które ogółem cztery miesiące od połowy marca, pobierały świadczenie PUP. Tym samym, kiedy osoba straciła pracę w pierwszych dniach pandemii, następnie do niej wróciła, by ponownie znaleźć się na świadczeniu PUP, a łączny okres pobierania tej płatności przekroczył cztery miesiące, Christmas Bonus otrzyma.  

Ogółem z Christmas Bonus skorzysta 227 000 przebywających obecnie na zasiłku PUP.

Świątecznej premii z całą pewnością nie otrzymają pandemiczni bezrobotni, którzy z powodu działalności koronawirusa, pracę utraciły w ostatnich kilku miesiącach, a było to później niż na cztery miesiące przed opublikowaniem rozporządzenia rządu. Zasiłku nie otrzyma również osoba, która teraz straci pracę i korzystać będzie z zasiłku PUP lub innego.

Bożonarodzeniową premię otrzymają także renciści i emeryci, którzy stracili pracę ze względu na wybuch pandemii, co wcześniej nie było omawiane, a znalazło się ostatecznie w nowych zasadach przyznawania dodatkowej płatności socjalnej.

Porozumienie w tej sprawie osiągnięte zostało wczoraj późnym wieczorem, a minister ochrony socjalnej Heather Humphreys i minister wydatków publicznych Michael McGrath, prowadzili dyskusje nad ostatecznym kształtem przepisu przez wiele godzin.

W tym roku wypłata świątecznej premii dla osób pozostających bez pracy, kosztować będzie podatników 650 mln €.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Independent

Polska-IE: Udostępnij
Podatek drogowy i VR
Garda otrzyma nowe s
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian