Kto daje i odbiera… Premier ostrzega, że może przywrócić część ograniczeń

W lipcu, jak powiedział premier, mogą powrócić niektóre z ograniczeń, przede wszystkim te dotyczące mieszkańców kraju, jeżeli nie będą przestrzegać zasad, jakie obowiązują ze względu na zdrowie publiczne.

Wypowiedź premiera Micheála Martina ma związek z wydarzeniami, jakie obserwowane były w miniony weekend, głównie na ulicach Dublina, gdzie tysiące osób, bez zachowania dystansu społecznego, uczestniczyło w ulicznej zabawie. Równie źle premier ocenił zachowania w miejscach wypoczynku, bo i tam nie było mowy o choćby podstawowym poszanowaniu obecnych zasad, więc i to było podstawą do pojawienia się groźby, jaka padła z ust szefa rządu.

Jednoczenie taoiseach Martin stwierdził, że środki, jakie planuje się wprowadzić w lipcu, a chodzi tu o otwarcie pubów i restauracji „w środku”, prawdopodobnie poddane zostaną przeglądowi, jeżeli ludzie, nie będą przestrzegać zasad związanych z Covid-19.

W innym kierunku poszedł w swojej wypowiedzi wicepremier Leo Varadkar, który zaznaczył, iż nie można obecnie wykluczyć, a stanie się tak, o ile ilość zakażeń wirusem SARS-CoV-2 będzie rosła, wprowadzenia pełnych blokad na szczeblu lokalnym, więc dla hrabstw lub powiatów. Varadkar dodał, że w obecnym stanie rzeczy, nie można przecież wykluczyć pojawienia się w kraju czwartej fali koronawirusowych zakażeń, gdyż ryzyko takie nadal istnieje, a ochroną będzie dopiero zaszczepienie tej części społeczeństwa, która oczekuje na podanie szczepionki.

Wicepremier dodał również, że weekendowe wydarzenia miały swoje konsekwencje, bo Garda aresztowała ogółem kilkadziesiąt osób, przede wszystkim za zakłócanie spokoju i łamanie zasad porządku publicznego, ale też za zaśmiecanie miejsc publicznych.

Asystent ds. immunologii profesor Tomas Ryan z Trinity College i członek grupy doradczej ISAG powiedział, że niepokój budzą zachowania społeczne, które mogą doprowadzić do transmisji wirusa w społeczeństwie i powrotu dużej liczby zachorowań na Covid-19. Wiele osób, które w miniony weekend bawiło się bez stosowania zasad bezpieczeństwa zdrowotnego, już teraz mogło zostać zakażonych, a kiedy wrócą do pracy, staną się potencjalnymi roznosicielami wirusa. Profesor Ryana podkreślił, że nadal potrzebujemy dużej ostrożności w kontaktach międzyludzkich i dużej rozwagi.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Nord Stream 2 is par
Zamknięci bezpowrot
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian