Kto będzie szczepił w Irlandii? Pojawienie się szczepionki to początek problemów

Wydaje się, że o ile w przyszłym roku, w Irlandii dostępna będzie szczepionka przeciwko koronawirusowi, a ta pochodzić z amerykańskiej firmy Pfizer, to szczepić, nie będą lekarze GP.

Powód jest dosyć prosty, a chodzi o sposób transportu i przechowywania szczepionki. Produkt Pfizera, aby zachował swoje wszystkie właściwości, musi być przechowywany w temperaturze minimum minus 70 stopni Celsjusza, a to nastręcza pewnych niedogodności. Żaden z gabinetów lekarskich w Irlandii, nie dysponuje obecnie sprzętem, który umożliwiałby przechowywanie szczepionki, w odpowiednich warunkach.

To kolejne wyzwanie, jakie stanęło przed wyspą, bo zmuszona będzie, do utworzenia specjalnych, dobrze przygotowanych centrów szczepień, które zapewnią odpowiednie przechowywanie i przygotowanie specyfiku do podania.

Kolejną przeszkodą jest sam transport, bo i ten odbywać się musi w warunkach niskich temperatur, a w Irlandii, niewiele jest obecnie samochodów transportowych, które mogą gwarantować izolację termiczną na odpowiednim poziomie.

Jakby tego było mało, to samych centrów szczepień musi być stosunkowo dużo, aby w miarę szybko, można było zaszczepić większą część populacji, a kolejki do punktów szczepień, nie ciągnęły się całymi miesiącami. Problemem, który wysuwa się na plan pierwszy, jest szczepienie osób z grup podwyższonego ryzyka, bo pensjonariusze domów opieki, zaszczepieni będą w pierwszej kolejności, ale w większości przypadków, nie ma możliwości, by to oni udali się do punktów szczepień, więc specyfik musi przyjechać do nich, ale jeszcze w stanie transportowym, więc zamrożony.

Kolejną przeszkodą w całym procesie wyprowadzania świata z koronawirusa jest trwałość produktu Pfizera, bo ten, nawet w ultra niskich temperaturach, może być przechowywany zaledwie sześć miesięcy. To z kolei oznacza, że nie można zrobić bardzo dużych zapasów, a w równym stopniu transport na wyspę, jak i dystrybucja lokalna oraz sam proces szczepień, powinien prowadzony być na bieżąco.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian