Krzysztof Szczerski: Polska w sercu polityki światowej

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski złożył w piątek wizytę w nowojorskiej siedzibie ONZ. – Polska znalazła się w sercu polityki światowej – podkreślał, oceniając dwuletnią kadencję Polski w RB za duże osiągnięcie. 

Zobacz także:Krzysztof Szczerski: Dwa lata obecności Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ można uznać za sukcesPosiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ z udziałem Prezydenta RP [PL/ENG]

– Gdybyśmy patrzyli na bilans tej aktywności ostatnich lat na forum ONZ, najważniejszym forum polityki światowej, polityki wielostronnej, Rady Bezpieczeństwa, Rady Praw Człowieka, błękitnych hełmów, polityki klimatycznej w Katowicach, są to duże osiągnięcia. Polska znalazła się w sercu polityki światowej dzięki tym inicjatywom. Jest to bardzo dobry dorobek, z którym możemy budować na przyszłość naszą pozycję międzynarodową – akcentował.

W trakcie briefingu z  polskimi dziennikarzami minister Szczerski mówił m.in. o przeprowadzonej po południu rozmowie z szefem Narodów Zjednoczonych.

– Spotkałem się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i mogę wyraźnie powiedzieć, że nasze członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa uważane jest za sukces. Byliśmy bardzo aktywni – podkreślił.

Krzysztof Szczerski przypisywał sukces Polski w RB m.in. bardzo silnemu mandatowi. Została tam wybrana – jak podkreślił – przez rekordową liczbę 190 państw, bez żadnego głosu sprzeciwu, co oznaczało, że społeczność międzynarodowa zaufała Polsce i oczekiwała naszej aktywności.

Minister przypomniał, że aktywność RP przejawiała się w zwłaszcza na dwóch głównych obszarach. Jako pierwszy wymienił znaczenie prawa międzynarodowego jako gwaranta pokoju. Za drugi uznał koncentrację na osobach pokrzywdzonych, słabszych, będących ofiarami konfliktów i wielkich ścierających się na świecie sił. (PAP)

Prezydent.pl

Polska-IE
Prątki nie uznają
Morawiecki: kupowani
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish