Kryzys w służbie zdrowia rozwiąże tylko jeden sposób

Do tej pory tylko opozycja oficjalnie mówiła, że kryzys w służbie zdrowia można rozwiązać poprzez zatrudnienie dodatkowych lekarzy, a teraz, przyznało to nawet HSE.

W najnowszym raporcie o stanie służby zdrowia Health Service Executive przyznaje, że nie będzie możliwe, aby poradzić sobie z rosnącą ilością pacjentów, o ile nie zwiększy się ilości lekarzy. W dokumencie, jaki trafił na biurko ministra zdrowia, można przeczytać, że w najbliższych latach, do zażegnania kryzysu, rozładowania kolejek, a i żeby sprostać oczekiwaniom pacjentów, należy zatrudnić o 53% więcej konsultantów oraz o przynajmniej 32% więcej lekarzy rodzinnych.

Tak powinno się stać do 2028 roku, dodaje się w opracowaniu HSE, a jeżeli rząd realizować będzie swój projekt upublicznienia służby zdrowia, stanie się to konieczne.

Raport zwraca też uwagę, że nacisk w zakresie pozyskiwania nowych lekarzy, położyć trzeba na sam proces rekrutacji, bo ten blokuje niekiedy możliwość zatrudniania personelu medycznego, w tym pielęgniarek, których braki na oddziałach są permanentne. Problem jest też z lekarzami pierwszego kontaktu, co oznacza, iż zasady ich zatrudniania należy zmienić w taki sposób, by zwiększyć ilość gabinetów lekarskich, a te powinny być dostępne nawet w najmniejszych miejscowościach.

Z prognozy HSE wynika również, iż o ile rząd utrzyma obecny kurs zmian w lecznictwie podstawowym, więc z bezpłatnych wizyt w gabinetach lekarzy GP będą mogły korzystać kolejne grupy wiekowe, ilość lekarzy rodzinnych powinna zwiększyć się nie o 32, a o 42 procent.

W słowie końcowym raportu podkreślono, że zmiany w irlandzkiej służbie zdrowia muszą teraz następować bardzo szybko, bo całkowitą wydolność straci ona w okresie najbliższych 5 lat, więc to okres, w którym trzeba przemodelować system finansowania, zatrudniania i leczenia, by odpowiadał potrzebom starzejącego się społeczeństwa. Zarząd Służby Zdrowia ma nadzieję, że propozycje nowych rozwiązań, bo i te znalazły się w dokumencie, trafią do przekonania ministra zdrowia Stephena Donnelly i szef resortu rozpocznie głęboką reformę lecznictwa w Irlandii, a podczas swojej kadencji, również ją dokończy.

Bogdan Feręc

Źr: HSE

Polska-IE: Udostępnij...
Zmiany w szkołach b
Jedna z najbardziej
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish