Kryzys mieszkaniowy zostanie pogłębiony

Grupy zawodowo zajmujące się rynkiem mieszkaniowym uważają, że kryzys mieszkaniowy w Irlandii będzie się wyłącznie pogłębiał, a wzmocniony zostanie pojawieniem się w kraju tysięcy uchodźców z Ukrainy.

Oczekuje się, że w Irlandii w niedługim czasie może pojawić się nawet do 50 000 uciekinierów z Ukrainy, co będzie wyzwaniem dla całego kraju, bo jak obiecał rząd, zapewni im wszystkim pomoc socjalną, w tym zakwaterowanie. Mówi się do tej pory, iż uchodźcy wojenni z Ukrainy, mogą doczekać się mieszkań w domach modułowych, co już wcześniej wywołało falę krytyki skierowaną pod adresem gabinetu, który takiej możliwości odmawiał w przypadku rodzimych bezdomnych i tracących mieszkania z powodu wygórowanych czynszów.

Obecnie eksperci ds. rynku mieszkaniowego są przekonani, iż fala migrantów z Ukrainy, przyczyni się zarówno do spadku ilości mieszkań dostępnych do najmu, jak i przyczyni się do wzrostu cen na tym rynku, a i będzie hamować inwestycje mieszkaniowe w kraju, bo część pieniędzy przeznaczona zostanie na budowę mieszkań dla uciekających przed wojną Ukraińców.

O ile nie ma problemu z samą pomocą dla uchodźców wojennych, bo znakomita większość rozumie, w jakiej sytuacji znaleźli się ludzie w napadniętej zbrodniczo przez Rosję Ukrainie, to problem pojawia się zakresie ich zakwaterowania i używania do tego rozwiązań, na które poprzednie ekipy rządzące, jak i aktualny rząd, nie dawały wcześniej zgody.

W trybie natychmiastowym potrzebnych jest w kraju ok. 35 000 domów, co zapewni mieszkania uchodźcom z Ukrainy, ale i będzie wsparciem dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji mieszkaniowej. To jednak oznacza, że na rynku mieszkaniowym, braknie tych właśnie jednostek mieszkalnych, a co się z tym łączy, nie będzie ich na rynku pierwotnym, wtórnym i najmu. Taka sytuacja nie będzie więc rozwiązaniem kryzysu mieszkaniowego w Irlandii, a wyłącznie zaburzy cały proces dostarczania mieszkań i przyczyni się do kolejnych wzrostów cen domów oraz mieszkań, jak i wywoła kolejne wzrosty czynszów.

Eksperci mówią też, że fala uchodźców z Ukrainy wprowadzi Szmaragdową Wyspę na kolejny, zupełnie nowy poziom kryzysu mieszkaniowego, który będzie można nazywać całkowitą porażką elit rządzących.

Oznaczać będzie to tyle, że mieszkań jak nie było, tak nie będzie ich dalej, a ich rosnące ceny wciąż będą się podnosić. Problemy głębsze niż do tej pory, pojawią się również na rynku najmu lokali i nie można uważać, że czynsze będą spadać lub przynajmniej ich wzrosty zostaną zahamowane. Tak się nie stanie, gdyż nie będzie realnego wsparcia ze strony rządu, a ten musi skupić się na uchodźcach, którym zapewnić ma opiekę.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czwarte wzmocnienie
Nowe wytyczne Ryanai
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська