Kryzys będzie głębszy od oczekiwanego

Rząd rozpoczął tworzenie planu ratunkowego dla Irlandii, co spowodowane jest błędnymi założeniami, jakimi wcześniej posługiwał się gabinet.

Departament Finansów Republiki Irlandii przyznał, że wcześniejsze założenia gospodarcze, nie będą odpowiadać rzeczywistości i spowolnienie gospodarcze w Irlandii będzie wyższe, niż wydawało się to kilka miesięcy temu. Powodem takiego stanu rzeczy będzie stagnacja w strefie euro, w tym wzrastać będą koszty utrzymania, więc niezbędne stało się, aby przygotować odpowiedni plan działania.

Szef resortu finansów Paschal Donohoe uważa również, że europejska stagnacja, pogłębi kryzys w Irlandii, a jednocześnie wpływać będzie na wzrost gospodarczy na wyspie i wpływ będzie większy od zakładanego.

W komunikacie mówi się również, iż inflacja powodowana wojną na Ukrainie, znacznie mocniej odciśnie swoje piętno na wynikach gospodarczych Irlandii, a jednocześnie będzie znacznie mocniej odczuwalna przez mieszkańców kraju.

W rządzie rośnie też obawa, że sama gospodarka Republiki, znacznie mocniej ucierpi przez obserwowany w Europie kryzys, niż można było to przewidzieć, a i rosną zagrożenia „w obecnym środowisku skrajnej niepewności” ekonomicznej.

Gabinet jest jednak przekonany, iż gospodarka i finanse kraju, są „wystarczająco silne, aby powstrzymać recesję”, ale kraj nie wyjdzie z kryzysu obronną ręką i ekonomia wyspy ucierpi znacznie bardziej, niż przypuszczano zaledwie kilka tygodni temu.

*

Ależ zaskoczenie…, nie dla wszystkich, bo wystarczy wrócić do kilku audycji Studio Dublin, gdzie już w marcu mówiłem, a i prezentowałem swoją opinię w kilku felietonach, że ekonomiczne uderzenie w kraj i będzie to cios mocny, dopiero nadejdzie, więc wcale się nie dziwię, że tak się stanie. Od przynajmniej początku roku wyrażam pogląd, że w okresie letnim i jesiennym, Irlandia odczuwać będzie znacznie mocniej skutki kryzysu, a i pogrąży się w głębokiej recesji. To prowadzić będzie do drastycznego ubóstwa wielu osób, ale też do fali upadków firm i wpędzenia kraju w zapaść ekonomiczną, a z tej długo będziemy wychodzić.

Nie powiem, a nie mówiłem, bo to ani nie miejsce, ani czas na to, ale za to powiem, że należy się teraz intensywnie przygotowywać na to, co kiedyś nazwałem okresem złym, który ma nadejść.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ukrainian negotiator
Środki pomocowe od
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська