Krytyka rządu przybiera na sile

Bezczynność rządu w sprawie obniżenia i zakończenia niektórych płatności Covid-19 grozi niewypłacalnością tysięcy pożyczkobiorców mówi poseł Sinn Féin.


Rzecznik prasowy Sinn Féin ds. finansów Pearse Doherty TD skrytykował rząd za czekanie do ostatniej chwili na wydłużenie przerw w spłacie dla pożyczkobiorców dotkniętych przez Covid-19.

Mówiąc te słowa, poseł z Donegal ostrzegł, że jeśli przerwy w spłacie kredytów nie zostaną przedłużone do środy, tysiące pożyczkobiorców ryzykuje popadnięcie w zagrożone zadłużenie.

Doherty powiedział:

– Jestem zaniepokojony czytaniem raportów, że rząd czeka do poniedziałku, aby poprosić banki o przedłużenie przerw w płatnościach Covid-19. To zaledwie dwa dni przed terminem przedłużenia. W marcu europejski organ nadzoru bankowego zezwolił bankom na zapewnienie przerw w spłacie kredytów hipotecznych i pożyczek bez automatycznego uruchamiania niespłacania i restrukturyzacji zadłużenia. Ale te przerwy w płatnościach muszą zostać przyznane przed 30 września, aby te zabezpieczenia miały zastosowanie. W Niemczech, Hiszpanii, Włoszech i Portugalii poszkodowanym pożyczkobiorcom przyznano przerwy w spłacie na okres do 12 miesięcy. Jednak tutaj rząd i banki zaoferowały przerwy tylko na sześć miesięcy. Oznacza to, że rząd ma czas do środy na przedłużenie tych przerw i uniknięcie niewypłacalności tysięcy pożyczkobiorców. To, że czekają do poniedziałku, dwa dni przed terminem, jest kolejnym dowodem ich bezobsługowego, nieobecnego i amatorskiego podejścia do trudności, z którymi borykają się w tym czasie posiadacze kredytów hipotecznych i inni kredytobiorcy. W zeszłym tygodniu napisałem do ministra finansów i prezesów pięciu banków detalicznych z prośbą o dalsze przedłużenie terminu płatności dla kredytobiorców, którzy skorzystali z przerw w spłacie Covid-19, bez naliczania dodatkowych odsetek. Do tej pory nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Dane opublikowane w tym tygodniu przez Bank Centralny pokazują, że od wybuchu epidemii Covid-19, pięć banków detalicznych przyznało 74 000 przerw w spłacie kredytu hipotecznego. Federacja Bankowości i Płatności twierdzi, że 37 000 z tych pożyczkobiorców już korzysta z trzymiesięcznego przedłużenia, a ich przerwy mają się zakończyć w nadchodzących tygodniach. Ze względu na utrzymujące się wysokie bezrobocie i cięcia płatności pandemicznych dla bezrobotnych, wiele z gospodarstw domowych nie będzie w stanie wznowić spłaty kredytu hipotecznego. Od tygodni wzywam rząd i banki do przedłużenia okresów płatności dla pożyczkobiorców dotkniętych skutkami Covid, bez dodatkowych odsetek naliczanych w okresie przerwy. Ich opóźnienie grozi kryzysem zadłużenia tysięcy gospodarstw domowych.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
HSE zatrudni 12 000
Co dalej ze sprawą
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian