Krótkotrwały minister

Zaledwie kilkanaście dni wystarczyło, aby premier Micheál Martin podjął decyzję o odwołaniu jednego ze swoich ministrów.

Powołany na stanowisko ministra rolnictwa Barry Cowen, wczoraj doczekał się pierwszej i jak się okazał istotnej decyzji swojego szefa, czyli odwołania go z pełnionej funkcji. Minister Cowen pełnił swoje obowiązki od 27 czerwca do wczoraj, czyli 14 lipca i był jednym z najkrócej urzędujących ministrów w całej historii irlandzkiego parlamentaryzmu.

Minister Cowen spotkał się z falą krytyki, a tę wywołał sam, a właściwie swoim postępowaniem, gdyż wsiadł za kierownicę po spożyciu alkoholu, za co ukarano go odebraniem uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Po wczorajszej serii pytań do ministra, gdzie wiele z nich pozostało bez odpowiedzi, a i dzięki specyficznemu zachowaniu ministra Cowena, premier Micheál Martin został poniekąd zmuszony do podjęcia tej decyzji i po 21:00 poinformował szefa Departamentu Rolnictwa, iż właśnie go zdymisjonował.

Premier Martin powiedział wcześniej, aby minister Cowen wyjaśnił wszystkie wątpliwości publicznie, jednak ów nie zajął się tą sprawą, a nawet w pewnym momencie odmówił udzielania jakichkolwiek komentarzy. W związku z tym, premier Martin w 17 dniu urzędowania, podjął decyzję o odwołaniu ministra Cowena z funkcji w jego gabinecie.

Aktualizacja:

Na stanowisko ministra rolnictwa powołany został przez premiera Martina poseł Dara Calleary.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij...
Final Call! Want to
Emerytura już przed
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish