Krótkoterminowe podejście do EWSS będzie miało długoterminowe skutki

Rzecznik ds. przedsiębiorczości w Partii Pracy Aodhán Ó Ríordáin powiedział, że krótkowzroczność rządu w celu zmniejszenia EWSS będzie miała długoterminowy szkodliwy wpływ na firmy w całym kraju. 

Wiele osób z branży detalicznej i hotelarskiej już zostało rzuconych na kolana, dodał poseł Ó Ríordáin i rząd musi zrobić więcej, aby chronić najbardziej pokrzywdzonych pracowników na naszym rynku pracy.

Laburzystowski poseł Ó Ríordáin powiedział:

– EWSS odegrał kluczową rolę w ochronie przemysłu i utrzymaniu zatrudnienia w niezwykle trudnych czasach. Niestety, te trudne czasy wciąż trwają, a firmy coraz bardziej martwią się o swoją przyszłość. Wiele firm zgłasza anulowanie rezerwacji grupowych i świątecznych z powodu wariantu Omicrom. W połączeniu ze zwiększonymi kosztami prowadzenia firmy w ubiegłym roku, krótkoterminowość wykazana przez rząd spowoduje, że ludzie będą tracić pracę, a firmy zamykać. Wiemy, że likwidacja programu EWSS w czasie, gdy pracodawcy skracają godziny z powodu osób pozostających w domu i unikających dużych tłumów, będzie mieć ogromny wpływ na rynek pracy, zwłaszcza na grupy w niekorzystnej sytuacji. Młodzi pracownicy, kobiety i osoby samotne bez dzieci są najbardziej narażone na spadek ich dochodów do dyspozycji, jeśli programy zostaną zlikwidowane – na przykład 17% osób w wieku 18-24 lat może stracić ponad jedną piątą swoich dochodów w takim scenariuszu. Chociaż wiele firm pozostaje otwartych, nie wszystkie firmy przejdą przez ten okres bez szwanku. Niektórzy mogą potrzebować zestawu stabilizatorów i ukierunkowanych podpór, aby ponownie stać się opłacalnymi. Rząd musi przyjąć strategiczne podejście i chronić miejsca pracy, przedsiębiorstwa i rodziny. Nadszedł czas, abyśmy zrewidowali EWSS, odchodząc od niemieckiego modelu Kurzarbeit i uczynili z niego stałą cechę naszego modelu rynku pracy i pozwolili na ciągłe wsparcie na przykład dotkniętego sektorem lotnictwa lub sektorów takich jak gościnność, która nie będzie miała pełnego wakacyjnego sezonu turystycznego. Artykuł ESRI „Covid-19 i irlandzki system opieki społecznej”, opublikowany w czerwcu, podkreślił głęboki wpływ, jaki wsparcie pandemiczne wywarło na zapobieganie stratom miejsc pracy, które miały miejsce w marcu 2020 r. Zmniejszenie tych wsparcia teraz w takim niepewny punkt w naszej pandemicznej podróży jest po prostu bezsensowny.

Opr:Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sinn Féin rozpoczyn
Koalicja Zamieszania
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська