Kredytobiorcy hipoteczni zapłacą więcej

Wkrótce decyzji Europejskiego Banku Centralnego doczekają się właściciele domów kupionych na kredyt, a wtedy okaże się, że ich pożyczki są znacznie droższe.

Europejski Bank Centralny przygotowuje się do podjęcia decyzji o podniesieniu stóp procentowych, w tym na kredyty hipoteczne, a będzie to jedna z serii podwyżek, o jakich się mówi. Pojawiła się informacja, iż EBC, chce w tym roku trzy razy podnosić stopy procentowe kredytów, co może oznaczać, że te zaciągnięte na zakup domów, staną się znacznie droższe.

Z pierwszych wyliczeń wynika, że o ile EBC wprowadzi wszystkie podwyżki oprocentowania, średni kredyt hipoteczny w Irlandii pochłonie o 1000 € więcej, niż jest to do tej pory.

Obecnie oczekuje się decyzji Europejskiego Banku Centralnego i ta instytucja ma ponieść stopy procentowe kredytów w lipcu, następnie we wrześniu oraz w grudniu.

Jeżeli zapowiedzi zostaną zrealizowane, takie same decyzje podejmować będą krajowe banki centralne, czyli także Irlandzki Bank Centralny, a to doprowadzi do decyzji banków o wzroście oprocentowania kredytów w kraju.

Bogdan Feręc

Źr: EBC/AFP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sinn Féin będzie m
Moody’s podnosi ra
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська