Krajowa kontrola stref z zakazem parkowania

Krajowy Urząd Transportu (NTA), zamówił wykonanie ogólnokrajowej ekspertyzy miejsc z zakazem parkowania, a dzieje się tak na podstawie skarg i odwołań, jakie wpływają do tych instytucji.

Jeżeli właściciel pojazdu uzna, że na jego samochód bezpodstawnie nałożona została blokada koła, może złożyć odwołanie, a jak dzieje się to w czterech na pięć przypadków, sprawę wygra. Wg NTA, odwołania coraz częściej mają uzasadnienie, ponieważ kierowcy wykazują, iż miejsca, gdzie nie wolno parkować, są źle oznaczone.

Z tego powodu uznano, iż należy przeprowadzić w całym kraju przegląd tablic informujących o zakazie parkowania i możliwości unieruchomienia pojazdu.

Koszt operacji wyniesie około 150.000 €, ale w ogólnym rozrachunku ma się opłacić, bo wszędzie tam, gdzie oznaczenia są niewidoczne lub napisy uległy zatarciu, zamontowane zostaną nowe albo dodatkowe, więc wytrąci się z rąk kierowców argument o braku odpowiedniej informacji. Tym samym odwołań z pozytywnym skutkiem ma być znacznie mniej.

W ubiegłym roku NTA otrzymało ponad 1000 odwołań od decyzji o unieruchomieniu pojazdu i nałożeniu kary porządkowej, a ten rok mógłby być podobny, bo do końca czerwca prawie 400 kierowców uznało, że oznaczenia były niewystarczające i wnieśli odwołanie do Krajowego Urzędu Transportu.

Bogdan Feręc

Źr: NTA

Podziel się:

Największa restrukt
Taka opozycja, to ja
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn