Kraje unijne dodane zostały do listy obowiązkowej kwarantanny

Wczoraj po godzinie 20:30 rozpoczęło się specjalne posiedzenie rządu, na którym podjęto decyzję o włączeniu na listę obowiązkowej kwarantanny po przybyciu na wyspę kilku państw.

Rada Ministrów omawiała te kwestie za pośrednictwem połączenia internetowego, a jak podano w komunikacie po posiedzeniu, na liście znalazły się nowe państwa, w tym europejskie, a niektóre z niej zniknęły. Wg ministra zdrowia Stephena Donnelly, decyzja rządu podjęta została zgodnie z zaleceniem Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET), a wejdzie w życie 15 kwietnia o godzinie 4:00.

Wśród państw, które wejdą na listę, znalazły się Bangladesz, Kenia, Pakistan, Turcja, Kanada, Armenia, Bermudy, Curaçao i Malediwy, ale na tym się nie kończy, bo obowiązkowej kwarantanny doczekali się też podróżni z USA. Rząd podjął jednocześnie decyzję, aby na listę hotelowej izolacji wciągnąć niektóre państwa europejskie i należą do nich Francja, Belgia, Włochy, Luksemburg, Bośnia i Hercegowina oraz Ukraina. Tym samym, Polska, nie jest obecnie na liście obowiązkowej kwarantanny, jaką należy odbyć po przybyciu na wyspę, chociaż nie można powiedzieć, że na tej się nie znajdzie, ponieważ w przyszły wtorek, ponownie omawiana będzie sprawa podróży międzynarodowych.

Rząd po posiedzeniu poinformował też, że z „czerwonej listy” zniknęły niektóre kraje i są to Albania, Izrael oraz karaibska Saint Lucia.

Gabinet postanowił także, aby zwiększyć ilość pokoi hotelowych przeznaczonych na obowiązkową kwarantannę i z 654 powiększy się ona do 1100.

Minister ds. europejskich Thomas Byrne powiedział po spotkaniu, że środek zapobiegawczy, jakim jest kwarantanna hotelowa, dla państw należących do Unii Europejskiej, traktowany jest, jako ograniczenie tymczasowe i zostanie zniesione, w możliwe krótkim czasie.

Do tej pory kwarantannie w hotelach poddało się 413 osób, a rygor wprowadzony został 26 marca tego roku.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/RTE

Polska-IE: Udostępnij
President says Polis
Simon Coveney powalc
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian