Kraj znosi kolejne ograniczenia

Jutro rozpocznie się trzecia faza znoszenia koronawirusowych ograniczeń, pomimo rosnącej ilości zakażeń.

Wcześniej rząd omawiał kwestie odblokowywania kraju, a i na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną, która wygląda dobrze, ale do ideału nadal daleko. W sobotę w Irlandii wykryto 26 nowych przypadków zachorowań spowodowanych wirusem SARS-CoV-2, a zmarło z tego powodu 6 osób, o czym poinformował naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan.

Niemniej jednak gabinet Leo Varadkara, kiedy jeszcze urzędował, podjął decyzję o zniesieniu wielu ograniczeń, a to skutkuje uwolnieniem nas spod kolejnych obostrzeń.

Od jutra otwarte będą mogły być pawie wszystkie firmy, czyli większa ilość osób wrócić ma do pracy, w tym zatrudnieni w rekreacji, kulturze oraz niektórych pubach, barach i restauracjach. Do placówek edukacji dla dorosłych także można będzie wrócić, ale otwarte zostaną też żłobki, przedszkola i obozy letnie. Swoje drzwi otworzą przed młodzieżą kluby, a także uwolnienia doczekają się placówki muzealne, galerie, teatry, kina, miejsca kultu religijnego itp. o jutra będzie można też udać się na masaż, do fizjoterapeuty, do fryzjera i do salonu piękności, a otwarte zostaną też szkoły nauki jazdy i odbywać się będą egzaminy na prawo jazdy, chociaż w mocno ograniczonym zakresie.

Zasadniczo uruchomiony zostanie też cały sektor hotelarsko-restauracyjny, więc prawie swobodnie będzie można iść do kawiarni, restauracji, pubu serwującego posiłki, baru hotelowego, hotelu, pensjonatu i do parków wypoczynku, ale nadal obowiązywać będą ograniczenia wynikające z dystansu społecznego, więc zarówno separacja 2 metrów, jak i zalecenia zakrywania twarzy.

W mocy pozostają niektóre ograniczenia w podróżach zagranicznych, a te obowiązywać mają do 9 lipca. Do tej daty zostanie sporządzona też lista krajów, do których i z powrotem będzie można podróżować, ale co ważne, nie będzie obowiązywać w tych przypadkach 14-dniowa kwarantanna. Ograniczenia znikną też dla tzw. kluczowych pracowników, których praca ważna jest dla kraju i ci, niezależnie od kierunku podróży, nie będą poddawani dwutygodniowej kwarantannie, a ścisłemu monitoringowi medycznemu.

Nie jest obecnie jasne, jak wyglądać będzie kwestia noszenia maseczek, bo były minister zdrowia Simon Harris, zapowiedział wprowadzenie obowiązku ich noszenia w miejscach publicznych i środkach transportu, ale skoro nie pełni już tej funkcji, to jego następca Stephen Donnelly, wcale nie musi tego zrobić.

Faza czwarta, o ile gabinet Micheála Martina nie zadecyduje inaczej, rozpocznie się 20 lipca.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Gov.ie/RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Irlandia odbudowuje
Biznes cieszy się z
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish