Kraj zmierza w kierunku ponownej epidemii

Ekspert ds. zdrowia publicznego profesor Ivan Perry uważa, że Irlandia zmierza obecnie w kierunku ponownego wybuchu epidemii koronawirusa, a marsz ten nazwał „ślepym”, w stronę ogromnej ilości zakażeń.

Wg Ivana Perry, należy zrobić znacznie więcej, by uchronić się przed najgorszym z możliwych scenariuszy, więc po pierwsze przygotować kraj na taką ewentualność, a i przypominać mieszkańcom, iż wchodzimy już w bardziej niebezpieczny okres, wyższej ilości zachorowań sezonowych. To z kolei prawdopodobnie podniesie ilość zakażeń wirusem SARS-CoV-2, a już z całą pewnością tak się stanie, jeżeli społeczeństwo uporczywie odmawiać będzie stosowania podstawowych środków zabezpieczeń.

Na marginesie można dodać, co wynika z ustaleń Ministerstwa Zdrowia Republiki Irlandii, że osłony twarzy stosuje obecnie w miejscach, gdzie są one wymagane 58% osób, natomiast dystansuje się zaledwie 23% mieszkańców Irlandii.

Ivan Perry wezwał rząd i władze medyczne, aby przyjęły nową strategię zwalczania koronawirusa, a jest też zdania, że wirus, może zostać usunięty z irlandzkiej przestrzeni w czasie około 6 tygodni. Jak profesor Perry chce to osiągnąć?

Ivan Perry stwierdza:

– Bez fundamentalnej zmiany w obecnej strategii próby życia z wirusem, idziemy przez sen w kierunku dużego wzrostu infekcji w październiku i listopadzie tego roku. Jeśli będziemy gotowi przyjąć bardziej restrykcyjne środki w ciągu najbliższych kilku tygodni, istnieje realna możliwość, że uda nam się uniknąć tego zimowego wzrostu, zacząć otwierać naszą gospodarkę i powrócić do normalnego życia znacznie wcześniej niż jest to teraz przewidywane.

*

Zastanawia, co dokładnie profesor Perry ma na myśli, bo bardziej restrykcyjne środki, to np. zamknięcie nas w domach, zamknięcie sklepów, restauracji i pubów, co kłóci się ze zdaniem o otwieraniu gospodarki, a ta, i tak działa na pół gwizdka. Zastanawiam się też, jak rząd zareaguje na propozycję profesora, który na kolejne tygodnie chce wprowadzać ostre środki zaradcze i to w chwili, kiedy zadłużenie kraju wzrasta, a ilość osób bezrobotnych, przekracza jeden milion, nie wspominając już o oporze społecznym dla podnoszenia poziomu ograniczeń.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Rząd będzie zniech
Sinn Féin bije w rz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian