Kraj zmierza ku zapaści budowlanej

Pomimo wciąż dobrych wskaźników dotyczących aktywności budowlanej, widać już pierwsze oznaki, że sytuacja będzie się w najbliższym czasie zmieniać.

Chodzi głównie o indeks prowadzony przez BNP Paribas Real Estate Ireland, który we wskaźniku Construction Purchasing Managers’ Index (PMI) zanotował kolejny wzrost za luty i wyniósł 58,4 z 56,1 w styczniu. To oznacza, że budownictwo w kraju wciąż się rozwija, jednak rosnące koszty materiałów oraz brak rąk do pracy, zaczynają mieć wpływ na cały sektor. Dodatkowym obciążeniem dla firm budowlanych są koszty zatrudnienia, więc wyższe pensje, przekładają się na wzrost ceny końcowej.

Specjaliści z zakresu budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego ostrzegają jednak, iż te szybkie i jedne z najwyższych wzrostów w okresie ostatniego roku, mogą się wkrótce skończyć, bo presja kosztowa, odbije się na dostępności domów i mieszkań dla potencjalnych klientów.

Już teraz widać, że niewiele, ale spada zainteresowanie kupnem nowych nieruchomości, a ceny stają się dla coraz większej ilości osób zaporowymi, co w konsekwencji prowadzić będzie do znacznego zmniejszenia się ilości klientów. To wywoła zjawisko zmniejszonego popytu, więc deweloperzy pozostaną z dużą ilością niezasiedlonych domów. Taka sytuacja doprowadzi do zmniejszania ilości robotników budowlanych, a sektor budowlany zacznie hamować i może pociągnąć za sobą niższy ruch w innych działach gospodarki.

Jako składowe potencjalnych problemów budownictwa w Irlandii podaje się obecnie Covid, Brexit i wojnę na Ukrainie, ale mówi się też, że na całą sytuację wpływają łańcuchy dostaw i opóźnienia w dostarczaniu surowców oraz półproduktów budowlanych. Jako ważny element podaje się również rosnące koszty transportu i zasilania urządzeń budowlanych.

Wskaźnik PMI pokazał też, że spada tempo zatrudniania nowych pracowników, chociaż wiele firm mówi o brakach kadrowych, to jednak z jednej strony sektor budowlany szuka budowlańców, ale i zatrudnia ich z większą rozwagą.

Stowarzyszenie Dyplomowanych Rzeczoznawców w Irlandii ostrzegło również, że opłacalność wielu projektów budowlanych może ucierpieć z powodu wyższych kosztów, nakładów i niedoboru personelu, co też wpływać będzie na ogólny wynik tego sektora w najbliższych miesiącach.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy ambasador Fiłat
Zamiast darów przyn
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська