Kraj przetestuje wszystkich swoich mieszkańców. Większość na stadionie

Plany przeprowadzenia badań w kierunku zakażeń wirusem Covid-19 wchodzą w fazę szczegółowego planowania, a ujawniono już zasięg testów.

W pół roku planuje się przetestować ponad połowę mieszkańców Irlandii, a będzie to możliwe, jeżeli przeprowadzi się ponad 100 000 testów tygodniowo. Już teraz możliwe stało się opracowywanie próbek bez specjalnych opóźnień, a i większa część populacji, którą zaliczono do grupy podwyższonego ryzyka zachorowaniem, została przebadana, więc można zająć się testowaniem kolejnych osób.

Dyrektor naczelnych National Virus Reference Laboratory Cillian De Gascun powiedział, iż do tej pory koncentrowano się na badaniach osób przebywających w placówkach opiekuńczych oraz pracownikach służby zdrowia, a testy na mieszkańcach Irlandii prowadzone były zazwyczaj, jeżeli występowało podejrzenie zakażenia. Wg doktora De Gascun, kraj nadal nie ma wiedzy, w jakiej skali zakażenia występują lub występowały w społeczeństwie, a ta wiedza jest potrzebna, by określić pełną skalę zakażeń w Irlandii.  

Celem National Virus Reference Laboratory stało się teraz wykonywanie 100 000 testów tygodniowo, by doprowadzić do przebadania 50% irlandzkiej populacji w 6 miesięcy, a to będzie wyraźną pomocą w nakreśleniu wielkości potencjalnych zakażeń w przyszłości.

Centrum badań ma stać się dubliński Aviva Stadium, który przygotowywany jest do tego zadania. Co ważne, władze stadionu wydały już zgodę na taką zmianę przeznaczenia, a i dodają, że nawet kiedy na tym obiekcie, nie będą odbywały się imprezy sportowe i kulturalne, będzie on wykorzystany.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Gov.ie/Aviva Stadium

Polska-IE: Udostępnij...
Rząd jest podzielon
Czy Chiny zostaną p
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish