Kraj potrzebuje zwiększenia wydatków na obronność

W sprawie wypowiedział się były minister obrony Willie O’Dea, który wskazał, że sprawa z rosyjskimi manewrami pokazała, iż kraj potrzebuje zwiększenia wydatków na wojsko.

Obronność Irlandii b. minister nazwał też „Kopciuszkiem w priorytetach rządu” i wezwał, do natychmiastowego zwiększenia wydatków na unowocześnienie i odbudowę armii. Irlandia potrzebuje też wyższych wydatków na ochronę swoich wód terytorialnych oraz przestrzeni powietrznej, bo tylko to, podniesie poziom bezpieczeństwa kraju. Minister O’Dea z Fianna Fáil, a co warto zaznaczyć, ceniony był w okresie pełnienia funkcji ministerialnej przez irlandzkie wojsko, gdyż umiał na tyle sprawnie pokierować resortem, że ten miał środki na rekrutację wojskowych, ale i zakup nowego sprzętu i nie było ówcześnie tak dużych braków kadrowych. O’Dea był ministrem obrony w latach 2004 – 2010.

Na słowa byłego ministra zareagował obecnie urzędujący szef resortu obrony, czyli Simon Coveney, a stwierdził, że należy rozpocząć w rządzie nową debatę w kwestii dotyczącej zmiany priorytetów i włączyć do tych obronność.

Willie O’Dea, od wielu lat jest ostrym krytykiem kolejnych ministrów obrony, a tym zarzuca, iż w zarządzają resortem w nieodpowiedni sposób, ale nie walczą również o jego dofinansowanie. Były minister krytykował jednocześnie sposób prowadzenia rozmów z Rosjanami, gdy pojawił się problem ich ćwiczeń w Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Republiki Irlandii na wodach w pobliżu Cork. O’Dea był wtedy zdania, iż rozmowy powinny być ostrzejsze i prowadzone intensywniej.

Podobne zdanie wyraża opozycja parlamentarna, bo także Socjaldemokracja zgłasza, iż wydatki na obronność Irlandii, powinny być znacznie zwiększone.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W parlamentarnych ba
Pacjenci nie płacą
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська